Beznadějně zacpaný odpad uvolníte snadno i bez instalatéra. Dá se tak hodně ušetřit

Všichni to dobře známe, ty minuty, pak už i hodiny, kdy se voda v umyvadlech, dřezech, vanách a sprchových koutech točí a ne a ne odtéct. “Přistupuji k chemickému řešení, nebo to protáhnu spirálou, na babské rady příliš nedám,” usmívá se pan Jiří a nechává situaci dojít do krajního případu. Přitom je pravidelná údržba vašich odtoků nejen prevencí proti vzniklým problémům, ale především proti zápachu, který se odtamtud line. 

Jedlá soda a ocet

Tito dva pomocníci, v jako mnohých jiných případech, pročistí špatný odtok, stejně tak zamezí ukládání nečistot, pokud jej pravidelně používáte. Postup je ten, že dáte do odpadu hrnek jedlé sody, pokud víte, že dlouho nebylo čistěno a nečistoty jsou silnějšího charakteru, nechte působit několik hodin, ideálně přes noc. Poté přelijte hrnkem teplého octu, který vyvolá šumivou reakci. Po zhruba 5 minutách ještě zalijte aspoň dvěma litry horké vody.

Nikdy se nad dřez nenaklánějte, chraňte svůj obličej i zrak. Nemůžete vědět, nač při čištění roztok sody a octu narazí a může to na vás z odtoku vyprsknout. Sodu také můžete vyměnit za sůl, která má rovněž velice silný čistící efekt. 

Na silnější usazeniny spirála

Abychom panu Jiřímu jeho názor zcela neodpírali, směs vlasů a usazenin může vytvořit tak silný špunt, že už nám domácí pomocníci ze spíže neposkytnou potřebnou úlevu. V takovém případě je nutné zakoupit spirálu, kterou mají k dispozici v každém hobbyhousu v různé délce. V tomto případě musíte primárně opatrně sundat sifon, důkladně jej očistit a následně vsunout spirálu do odpadu, kam až vás to pustí. Překážku byste měli postrčit tak, aby se uvolnila a šla spláchnout. Opatrně proto šroubujte spirálu stále hloub, dokud nenarazíte na problém. V momentě, kdy voda odteče, neuškodí ještě odpad pročistit pomocí octu a jedlé sody, jak bylo popsáno výše.

Pamatujte, že i obyčejný zvon může v mnohém pomoci a nebudete hned muset volat instalatéra. Pumpujte, dokud se zátka neuvolní a voda neodteče, následně opět pročistěte některou ze zmíněných metod.

Foto: Shutterstock

Prevence vás ušetří problémů

Pokud se budete starat, nebudete se muset starat. Zní to možná kýčovitě, ale je v tom kus pravdy. Chraňte odtoky pomocí sítek, nesplachujte veliké kusy jídla, dávejte pozor na vlasy, které putují do vašich odpadů a nikdy nevylévejte do dřezu olej. Na ten si vyčleňte speciální lahev, protože jinak na sebe komplikace nedají dlouho čekat. Pokud navíc jednou za čas pročistíte odpady pomocí biologických pomocníků, nebo třeba i přistoupíte k hydroxidu sodnému, předejdete větším problémům, které mohou vzniknou s nahromaděním usazenin. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Today, FamilyHandyman