Žít s alergií (ať už je to alergie na cokoli) není žádný med. Alergici musí svému zdravotnímu stavu obětovat velmi často více než jen své pohodlí.

Pro alergiky je nutné zařídit bydlení zkrátka tak, aby se v něm i člověku s alergií dobře žilo a nezpůsobovalo mu zbytečné zdravotní komplikace. Máte-li doma alergika, kterému chcete zajistit zdravé a zároveň útulné prostředí, pak je dobře, že si čtete tento článek!

Bydlení s alergikem vyžaduje pravidla

Jak zařídit bydlení, když bydlíte s alergikem? Bydlení s alergikem musí ctít určitá pravidla. Dobrou zprávou ale je, že ačkoli se to teď možná jeví skoro až nepředstavitelně, ve finále to nebude tak hrozné, jak si myslíte. Pojďme si teď jednotlivá pravidla společně představit, ať víte, čeho se při zařizování bydlení pro alergika máte držet.

Pravidlo číslo jedna: zbytečné záclony a závěsy musí pryč

Jako první se zde zmíníme o záclonách, závěsech a roletách, které zdobí okna v mnoha bytech – a možná bychom je našli i u vás doma. Pokud ale žijete s alergikem, měli byste se těchto okenních dekorací vzdát. Zbytečně totiž zachycují prach, který může alergikovi jen přitížit a zhoršit jeho zdravotní stav, což určitě není nic, co byste měli v úmyslu.

Do oken můžete dát pro stínění žaluzie, na těch se sice také drží prach, ale nevíří se tolik do místnosti jako třeba u záclon, u kterých stačí sebemenší pohyb, a prachové částice jsou všude ve vzduchu.

Pravidlo číslo dva: nábytek stojící na nožičkách

Zařizujete-li bydlení s alergikem, doporučujeme se porozhlížet po nábytku stojícím na nožičkách. Má to svůj praktický důvod: za nábytkem by se mohl udržovat prach, ke kterému byste se špatně dostávali. Pokud si domů pořídíte nábytek na nožičkách (ať už to bude šatní skříň, televizní stolek, sedací souprava nebo postel) snadněji pod nimi a v prostoru za nimi budete udržovat pořádek. Prach ani jiná špína nebudou mít žádnou šanci.

Pravidlo třetí: snadno udržovatelná podlaha

Myslet byste samozřejmě měli i na podlahovou krytinu, kterou máte ve svém bytě. Jasně, v panelácích jsou nejčastější volbou koberce, které jsou jednak útulné a zároveň i tlumí hluk, takže sousedé pod vámi neví o každém vašem pohybu. Alergie v panelákovém bytě může být komplikací právě z toho důvodu, že alergikům koberce nesvědčí.

Vyberete takovou podlahu, která se snadno udržuje – ideálně vytíráním, které nevíří prach jako klasické vysávání. Doporučujeme například plovoucí podlahu, lino nebo dlažbu.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení řešili už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!