Chyby při vytápění mohou být dnes likvidační. Dělá je přitom kdekdo

Momentální situace na energetickém trhu je sice o poznání lepší, než na začátku minulého roku, nicméně plýtvání teplem je velmi nezodpovědné. Mnoho lidí navíc stále ještě platí relativně vysoké částky za vytápění a tak je nezvyklé drahé teplo udržet doma co nejdéle. Vytápění totiž tvoří až 70% celkové ceny za energie. Pomocí několika chytrých triků tak ušetříte až tisíce korun za rok.

Sluníčko při vytápění pomůže

Asi nejlevnějším zdrojem tepelné energie je právě sluneční záření. Je proto velmi důležité jeho potenciál využít na maximum. Umožněte tedy slunečním paprskům přístup do domácnosti kdykoliv je to možné. I v zimě totiž můžete pomocí slunce zvýšit teplotu v místnosti až o 2 stupně.

Chytré použití závěsů

Již jsme si tedy uvedli proč do bytu pouštět sluníčko. V čase kdy je sluneční aktivita minimální, nebo žádná, je situace jiná. V tomto případě je vhodné využít izolačního potenciálu běžných závěsů jednoduchým zatáhnutím. Zatažené závěsy udrží relativně velké množství uvnitř a nepustí chlad z venku. Při použití velmi silných závěsů zjistíte, že se vám topení nebude spouštět ani zdaleka tak často jako dříve.

Časovače topení

Britské instituce známá jako Centrum pro udržitelnou energii silně doporučuje použití časovačů topení. Dle přiložené návodu je nejlepší nastavit topení na 30 minut před vstáváním, avšak s nižší teplotou. Je to totiž daleko efektivnější, než nastavit topení na maximum hned poté co vstanete.

Foto: Shutterstock

Před topením nesmí být překážky

Určitě jste někdy zaregistrovali nařízení, že není dovoleno dávat přímo před topení jakékoliv předměty. Pomineme-li zvýšené riziko vzniku požáru, je tento přístup i velmi neefektivní z hlediska vytápění. Teplo se totiž v tomto případě drží na jednom místě, kde je najednou velmi vysoká teplota, nicméně okolí je stále dost chladné.

Vytápění nikdy úplně nevypínejte

Obvyklou chybou je právě vypínání topení například v případě delší absence v domácnosti. To je ale skutečně drahá chyba. Je daleko šetrnější a méně energeticky náročné udržet v bytě alespoň minimální teplotu, než opětovně vytápět zcela promrzlý byt, včetně stěn.

Foto: Shutterstock, zdroj: Hello, FamilyHandyman