Postav si sám dům pro hosty za 8 hodin: Amazon láká na stavebnici pro dospělé

Stavebnicový dům údajně postavíte za jeden den

Globální prodejní řetězec Amazon přišel s nabídkou domku pro hosty, který údajně zvládnou postavit dva lidé během pouhých 8 hodin. Dřevostavba je vhodná na zahrady a všude tam, kde chcete mít další místo na spaní. Lze tento DIY projekt skutečně zvládnout tak, jak stojí v návodu?

Inspirace u výrobků IKEA

Výrobci dřevěného prefabrikovaného domku se nijak netají tím, že inspiraci k vytvoření jednoduché stavebnice skutečného domu čerpali u oblíbeného obchodního domu s nábytkem. Švédský řetězec IKEA je pověstný prodejem nábytku, který si lidé musí doma poskládat sami. Jelikož hodně z nich to dost baví, Amazon přišel s myšlenkou na DIY sestavení celého domu s minimem nářadí.

Foto: Allwoodoutlet.com

Amazon momentálně hlásí vyprodání artiklu, ale veškeré součásti dřevěného domku Solvalla je možné objednat přímo u výrobce Allwood. Ceny začínají na 6550 USD, tedy zhruba 150 000 korun. Za tuto částku obdržíte jednotlivé části konstrukce včetně oken a dveří. Vše je vyrobeno z masivního severského dřeva, které můžete buď ponechat přírodní, nebo natřít vhodnou barvou.

Základy a instalace musíte postavit sami

Součástí balení nejsou dvě podstatné části vašeho budoucího domu. Zaprvé, je nutné předem udělat základy, ideálně z betonu nebo alespoň tvárnic či cihel. Zadruhé, domek je dodáván bez střešní krytiny. Výrobce to odůvodňuje tím, že si každý může zvolit střechu z materiálu dle svého uvážení.

Pokud chcete dům skutečně obývat, nebo alespoň zvýšit komfort při jeho užívání, bude třeba jej ještě zasíťovat. Veškeré vodovodní a odpadní trubky, záchod, rozvody elektřiny nebo topení si zkrátka musíte zajistit sami. V ceně výrobku je tak skutečně pouze základní dřevěná konstrukce. Pokud ovšem hledáte zahradní domek, zimní zahradu nebo třeba prezentační stánek vaší firmy v klasickém designu a jednoduchém provedení, tato dřevěná skládačka může být to pravé pro vás.

Letní byt na 16 m2

Solvalla je údajně univerzální a flexibilní. Podle výrobce můžete domek postavit na jakýkoliv terén (pokud předtím připravíte vhodnou základovou desku), stejně jako na plochou střechu již existující stavby. Mořené dřevo by mělo odolat povětrnostním vlivům i vlhkosti. 

Stavebnicový dům si postavíte během odpoledne.
Foto: Allwoodoutlet.com

Přestože firma garantuje vhodné použití v jakékoliv části světa, absence vytápění a jednoduché stěny i podlaha bez jakékoliv izolace zřejmě budou mít značné tepelné ztráty. Jinými slovy, co ušetříte za pořízení domu, protopíte během zimy.

Stejně tak možnost postavit jednoduché “bydlení pro babičku” je třeba brát značně s rezervou. Celková podlahová plocha je 16 m2, přičemž polovinu zabírá terasa krytá ze tří stran. Na skutečné bydlení tedy zbývá pouhých 8 m2.

Modulární dům je tak ideální zejména pro použití na zahradě, chalupě nebo všude tam, kde chcete vybudovat posezení chráněné před deštěm i větrem a zároveň schovat nějaké věci pod zámek.

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.