Unikátní rezidenční bytový komplex je postaven jako dřevostavba, která je doslova protkána zelení

Unikátní rezidenční bytový komplex je postaven jako dřevostavba, která je doslova protkána zelení

79&park je název rezidenčního komplexu, který se rozprostírá v moderní čtvrti Gärdet na okraji Stockholmu. Klidná část města je jako stvořená pro rezidenční bydlení a i proto na tomto místě vznikl projekt, který nabízí velmi atraktivní bydlení ve 168 bytových jednotkách. Celý komplex byl postaven jako dřevostavba, která zdáli připomíná zelení obrostlý svah.

Důraz na prolnutí s přírodou je v tomto projektu patrný na první pohled. 79&park se rozkládá okolo travnatého nádvoří, které představuje jakousi alternativu ke konvenčnímu uspořádání známému z klasických projektů rezidenčního bydlení, kde se v drtivé většině tvoří betonová infrastruktura, do které je místy zasazen “kus” zeleně. 79&park přistupuje k rezidenčnímu bydlení zcela opačně. Cílem tohoto projektu bylo nabídnout nový pohled na bydlení ve velkoměstě tak, aby byla plně zachována blízkost k přírodě.

Unikátní rezidenční bytový komplex je postaven jako dřevostavba, která je doslova protkána zelení

Komplex je sestaven z kaskádně skládaných modulů o velikost 3,6 x 3,6 metrů, přičemž nejvyšší bod dosahuje výšky 35 metrů. Svažitost jednotlivých modulů umožňuje maximálně využívat denního světla pro většinu z bytových jednotek. Všechny byty mají přímý přístup na soukromé nebo sdílené střešní terasy, které jsou osázeny řadou rostlin – trvalky, stromy nebo keře nejrůznějších druhů. Plejáda rostlinstva tvořícího doslova park byla záměrně kombinována tak, aby si zachovávala zelenou barvu po co možná nejdelší část roku.

Foto: Laurian Ghinitoiu (www.laurianghinitoiu.com).

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.