Účinné vyčištění pračky. Dejte do ní drátěnku

Buben pračky nám dává krásně vyprané prádlo, ale za jeho skutečnou vůní a čistotou stojí i pravidelná péče, kterou mu věnujeme. Jak již bylo několikrát řečeno, usazeniny ze špatně dostupných míst se mohou neblaze podepsat na kvalitě vypraného prádla a je docela dobře možné, že vás při otevření pračky překvapí i nepříjemný zápach. Máme pro vás jedinečný tip, který všechnu špínu poctivě vyčistí do poslední skvrnky. 

Základní tipy na očistu pračky

K tomu, aby vaše pračka byla, jako nová, postačí jedlá soda a ocet. Po dvou šálcích obou surovin dáme do dávkovače – jedlou sodu do přihrádky na prací prostředek, ocet místo aviváže, je vhodné dát i dva šálky octu přímo do bubnu. Program zvolíme delší na vyšší teplotu a necháme pračku pracovat. Tato směs zaručí, že buben bude perfektně čistý, včetně zásobovacího šuplíku. Ocet se sodou důkladně vyčistí i přívodní trubky, ve kterých také ulpívá špína. Skvělým tipem je také nechat směs v bubnu v pohotovostním režimu  několik hodin, na usedlou špínu to bude přímo pancéřová pěst. 

Pravidelně také kontrolujte těsnění kolem bubnu, protože to je tím největším nositelem nečistot, v horším případě zde může vzniknout i plíseň. Vyvarujte se toho, aby v něm zůstala voda, nebo ještě hůř – i kusy vypraného prádla. Octem můžete těsnění skvěle vyčistit, stejně, jako zásobovací šuplík na prací prostředky. Jedině pravidelnou údržbou pračky zabráníte tomu, aby se v ní zachycovala nežádoucí nečistota. 

Foto: Shutterstock

Trik s drátěnkou pro silnou nečistotu

Je zcela běžné, že péči o pračku podceníte. Upřímně řečeno, málokoho napadne, že právě vlhkost a prací prostředky za sebou mohou zanechat nečistotu a také pračku, ze které vytáhnete nelibě vonící prádlo. Jednoduchým tipem se však zbavíte i silnějších nečistot. 

Nejdřív do bubnu pračky dejte aspoň šálek jedlé sody, následně do ní umístěte drátěnku a spusťte prací program. Může být jakýkoliv, nicméně doporučujeme s vyšší teplotou. Po 15 minutách proces zastavte a drátěnku vyjměte. Stačilo tak málo, aby její povrch očistil buben od všeho, co v něm opravdu nemělo, co dělat. Pak nechte program se sodou doběhnout, ručíme, že výsledek je zaručen. 

Čisté a voňavé prádlo se rovná čisté a opečované pračce. Když si na podobnou kůru vymezíte prostor jednou měsíčně, mnohonásobně se vám to vrátí, je zde však i možnost používat ocet trvale, dávkováním do šuplíku na prostředky, a tím zamezit nepříjemnému pachu i usazování vodního kamene.

Foto: Shutterstock, zdroj: drivenbydecor, popularmechanics