Obklady v kuchyni není třeba měnit. Dlaždice natřete nanovo

Autora tohoto článku potkal nedávno relativně nepříjemný návrh od manželky. Týkalo se to výměny obkladů nad kuchyňskou linkou. Vybourat dlaždice nepřicházelo v úvahu, bylo by to moc pracné. Nakonec jsme se shodli, že dojde k jejich vymalování. A skutečně, výsledek byl více než uspokojující.

Dlaždice nejdříve řádně očistěte

Ačkoliv jsem se promptně vyhnul úmorné práci s celkovou výměnou obkladů, vyhráno zdaleka nebylo. Bylo mi jasně naznačeno, že včera už vlastně bylo pozdě. Avšak dlaždice bylo třeba na nový make-up nejdříve řádně připravit. A já se s vám rád podělím o tipy na úspěšnou renovaci dlaždic.

Začněte tím, že z kuchyně odstraníte opravdu vše, co by vám při práci mohlo vadit. Následně je třeba dlaždice řádně očistit, zbavit mastnoty a ostatních nečistot. Zde buďte opravdu důkladní. Musíme také vyspravit případné praskliny, skulinky a mezery. Na opravy se nejlépe hodí keramický tmel na opravu dlaždic. Nezapomeňte ani na spáry. Vše musí být dokonale vytmelené a opravené.

Výběr správné barvy

Zvýšenou pozornost věnujte i výběru barvy. Tu samozřejmě volte dle vlastního gusta, nicméně vždy kupujte barvu vhodnou pro keramické podklady. Tím jsou například keramické dlažby, terakota, gres, slínek a různé druhy mozaikové dlažby. Většina barev je dvousložková a tak je před aplikací dobře promíchejte.

Důležité jsou i vlastnosti barvy. Vždy vybírejte materiál s vysokým krytím, přilnavostí a voděodolností. Navíc by barva měla být i dobře omyvatelná. Správná kombinace barvy s prostředím vytvoří pravé divy. Například matné barvy dobře zvýrazní prostorové vzory dlaždic, lesklá zase místnost opticky zvětší a zesvětlí.

Foto: Shutterstock

Barvu na dlaždice nanášejte postupně

Začněte se základním nátěrem, který nanesete na celý povrch určený k renovaci. Ten zlepší celkovou přilnavost barvy. Nechte základní vrstvu řádně vyschnout. Až bude na dotyk suchá, přikročte k vrstvě druhé. Na dlaždice používejte pěnový váleček, na spáry menší štětec.

Nejdříve se štětcem zaměřte na spáry a různé spoje. Ideální je postupné nanášení barvy, nejdříve ji naneseme na spáry a až poté na dlaždice. Po dokončení díla odstraňte do 30 minut všechny malířské pásky. Jinak nám může barva na páskách zaschnout a při odtržení se poškodí nový smalt.

Foto: Shutterstock, zdroj: Thespruce, RealHomes