Dům, kde můžete jednou nohou stát v lese a druhou v ložnici

Dům, kde můžete jednou nohou stát v lese a druhou v ložnici

Rodinný dům ve francouzském Soulac-Sur-Mer leží uprostřed borovicového lesa. Na zemi je vrstva světlého písku a ve vzduchu je cítit slaná vůně nedalekého moře. Vítejte v místě, kde můžete jednou nohou stát v lese a druhou v ložnici.

Lesy, kam se podíváš

Přízemní dům má 5 pokojů a z každého z nich je možné vstoupit přímo do lesa. To umožňuje dokonalé spojení s přírodou, ale také klade extrémní nároky na úklid. Proto je vnitřní vybavení jednoduché, odolné vlivům poletujícího písku ve vzduchu a také nenáročné na údržbu.

Okolí domu tvoří středomořské borovicové háje s pískovcovým podložím o rozloze více než 4000 m2. Díky tomu je dům dokonale skrytý před zraky kolemjdoucích. Nedaleko se nachází mořský břeh a přestože vodní plocha není na dohled, její slanou vůni můžete cítit ve vzduchu.

Autoři návrhu se rozhodli postavit dům tak, aby dokonale splýval s přírodním prostředím. Proto je tvořen převážně dřevěnou konstrukcí a různé druhy dřeva hrají doslova hlavní roli všude, kde je to možné.

Bydlení v úrovni terénu

Středomořské klima je po celý rok teplé a mírné, což umožňuje celoroční využívání venkovních prostor domu spolu s vnitřními. Tomu odpovídá i půdorys domu, který je celý v jedné rovině s okolním terénem.

Centrální obývací prostor se otevírá do zahrady pomocí velkoformátových prosklených posuvných dveří. V čele domu stojí prostorná terasa, která je krytá plochou střechou, což umožňuje její využití i při nepřízni počasí.

Lineární koncept domu umocňuje plochá střecha, jejíž krov je po celé ploše tvořen kesony z modřínového dřeva. Díky tomu působí celý prostor uceleným dojmem. Podélné i příčné trámy opticky rozbíjejí plochu stropu, který tak nepůsobí mohutným ani stísněným dojmem.

Dřevěný strop je tvořen lineárními kesony
Zdroj: archdaily.com

Interiér coby óda na dřevo

Převážná většina vnitřního zařízení je vyrobena na míru z masivního dřeva. Díky použití různých dřevin však ani dřevěný prostor působí teple a různorodě. Dekorací zde najdeme minimum, právě aby vynikla krása dřevěných povrchů.

Design domu je laděn mírně industriálním stylem. V jídelně nalezneme například průmyslové topení, jehož ostré linie zjemňuje nátěr v odstínu modřínového dřeva.

Veškeré vybavení je jednoduché a účelné. Nejvíce místa tvoří centrální obývací prostor s jídelnou a kuchyní. Naopak ložnicím je ponechán relativně malý prostor, což ovšem architekti zdůvodňují minimálním časem, který zde majitelé tráví. Přestože je ložnice rodičů poměrně malá, díky panoramatickým oknům nabízí nekonečné výhledy do okolních lesů, což zvětšuje její plochu alespoň opticky. Když majitelé zatouží po soukromí, mohou kdykoliv použít celoplošné závěsy v pískovém odstínu.

Foto: Archdaily.com.

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.