Dobře známá rostlina má nečekaný účinek. Přirozeně brání klíšťatům

Zrádná klíšťata se nevyskytují jen ve volné přírodě, ale také v bujných oblastech zahrad. Vysaďte rostliny, které je budou odpuzovat. A vyzkoušejte další pasti, které jim pobyt v rostlině znepříjemní.

Hojně využívané, a tak i osvědčené repelentní rostliny na klíšťata

Mnohé rostliny se osvědčily jako skvělý materiál pro domácí výrobu repelentů proti klíšťatům. Patří mezi ně hřebíček, levandule a rozmarýn. Ať tak či onak, je pravda, že podomácku vyrobené repelenty se nemohou svou účinností rovnat těm mechanicky vytvořeným. Typické pro ně je třeba to, že se musí mnohem častěji aplikovat na pokožku nebo oblečení. Ale pořád jsou mnohem levnější než repelenty z obchodů.

Které rostliny tedy účinně odpuzují klíšťata?

Existuje řada rostlin, které se běžně vysazují na pozemku a v zahradách jako prevence proti některým druhům klíšťat. Řada druhů rostlin působí zvláště dobře proti komárům nebo mšicím. Proti škůdcům, mezi které patří klíšťata, je tato ochrana méně účinná. Přesto se nepochybně vyplatí tyto rostliny pěstovat. Řada z nich se dá využít v kuchyni jako chutná dochucovadla. Výhodou těchto rostlin je, že lidé zpravidla objeví jejich okouzlující vůni a v letních měsících budou dlouhotrvající rostlinnou ozdobou:

  • Chryzantémy
  • Levandule
  • Tymián
  • Máta
  • Oregano
  • Rozmarýn
  • Pelyněk
  • Pelargonie
  • Yzop

Jak vytvořit na zahradě místo, které bude prosté klíšťat?

V naší geologické oblasti se klíšťata nejčastěji vyskytují v listnatých a smíšených lesích a jejich okrajích. Ale navíc všude tam, kde se vyvíjí bohatá vegetace — ať už podél vodních toků, na okrajích cest nebo v bujných výbězích parků a zahrad. Klíšťatům se daří v husté trávě a na místech, kde se drží vlhkost.

Následně vyházejte zbytky posečené trávy a pravidelně sekejte část porostu, kterou využíváte k sezení a hraní. Kameny a štěrkové cesty nebo mulčovací kůra mohou sloužit jako charakteristická překážka proti klíšťatům v porostu. Kromě toho existuje jistý insekticid proti klíšťatům a komárům na zahradě. V případě, že se rozhodnete jej použít, chtějte si pečlivě prostudovat informační údaje výrobce. Je to často proto, že přípravek je hluboce jedovatý pro vodní formy života a všechny rostliny, které mají být konzumovány, by měly být při její aplikaci zajištěny.

Foto: Shutterstock

Pozor na to, aby se vám nepřemnožili hraboši

Polní hraboš může být v důsledku přemnožení brán jako riziko, protože se vystavujete zvýšené míře přenosných onemocnění (které přenášejí i klíšťata — tj. borelióze a klíšťové encefalitidě). Hlodavci jsou nejlepším místem pro líhnutí klíšťat, která v tu chvíli přebíhají na větší teplokrevné živočichy, mezi které se počítají i lidé. V důsledku toho byste měli věnovat zvýšenou pozornost nákaze klíšťat v oblastech, kde došlo v posledním roce k přemnožení hrabošů.

Foto: Shutterstock, zdroj: CBC News, Worstroom