Stará tráva je nejlepším hnojivem na zahradu

Posekaná tráva do popelnice nepatří, přesto ji tam někteří zahradníci pravidelně házejí. Obsahuje velkou skupinu živin, které mohou vašim rostlinám pomáhat ku prospěchu v každém směru. Ve skutečnosti je posekaná tráva vlastně zeleným pokladem, který může jakémukoliv pěstiteli prospět mnoha způsoby. A jak ji vhodně využít?

Zlikvidování posekané trávy může být v dnešní době, kdy většina lidí nechová zvířata, a tudíž nepotřebuje dodávat objemné krmivo, velmi diskutovaným tématem. Obce a města začínají vycházet vstříc požadavkům svých občanů zřizováním kompostáren. Jenže i tak stále existují lidé, kteří trávu likvidují špatným způsobem, a to pravidelně i nelegální cestou. Šokující je, že jich není málo!

Uvědomte si, že tráva je především bioodpad

Patříte mezi majitele trávníků, kteří si nedokáží poradit s trochou posečené trávy? Pokud o ní budete uvažovat jako o bioodpadu, zjistíte, že existuje mnoho způsobů, jak se jí zbavit — v tu chvíli si musíte vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim podmínkám.

Kompostování posekané trávy

Pokud máte na kompostu místo, jednoduše tam posekanou trávu umístěte. To obzvláště platí pro vlhkou trávu po ranní rose, kterou je obtížné použít kdekoli jinde. Tráva má své místo v zelené skupině látek bohatých na dusík. Právě tato vrstva se stará o tvorbu tepla při vývoji kompostu. Rostlinný odpad, hnojiva, plevel atd. mají navíc místo ve stejném místě.

Ať tak či onak, je důležité vrstvy kompostu otáčet. Pásy vlhkých a jemných zelených vrstev musí překrývat suché a na uhlík bohaté hnědé složky. Ty zahrnují například slámu, spadané lístky, kůru, papír atd. Tato vrstva zajistí cirkulaci vzduchu v kompostu a přísun kyslíku, což může bezvadně urychlit přípravu kompostu a za odměnu také zbavit váš kompost jakýchkoli pachů.

Využití trávy jako urychlovače

Dobře posekaná tráva může být také výjimečně dobře využita jako urychlovač pro vývoj kompostu. Stačí jen připravit bylinný nálev, kterým kompost zaléváte. Můžete potřebovat 5 dílů nasekané trávy, 2 díly slepičího hnojiva a nakonec 20 dílů vody. Směs je třeba nechat několik dní louhovat a poté ji použít jako zálivku kompostu.

Foto: Shutterstock

Zelené hnojení z posekané trávy

Výroba přírodního kompostu pro rostliny funguje podle srovnatelných zásad. Tráva obsahuje velké množství dusíku, huminových látek, draslíku a samozřejmě železa, které napomáhají rozvoji všech částí rostlin a tvorbě chlorofylu. Strategie je srovnatelná s minulou, ale místo slepičího hnojiva využijte 50 gramů kvasnic. Kompost využívejte 2krát měsíčně.

Mulčování posekanou trávou

V horkém období není vhodné vyhazovat posekanou trávu ze zahrady — naopak. V případě, že je na povrchu zahrady připravena jako mulč, zajistíte tak půdu před přehřátím a zabrání nadměrnému odpařování vody, které může být pro zahradu fatální. Ať tak či onak, měli byste ji nasekat na opravdu malé kousky, s čímž vám pomůže každá sekačka na trávu s mulčovacím zařízením.

Foto: Shutterstock, zdroj: Motherearthnews, Ruralsprout