Domácí lepidlo na papír lepí stejně dobře, jako lepidlo z obchodu a vyjde na méně než pětikorunu za čtvrt litru

Foto: Depositphotos.com

Mít doma po ruce lepidlo na papír rozhodně není na škodu. Zejména pokud máte tvořivé děti, které neustále něco vyrábí nebo pokud jste vy sami kreativní duše, jež relaxují při tvořivých činnostech.

Většina z nás používá lepidlo, které kupujeme v obchodě. Lepidlo na papír si ale můžete vyrobit i doma. Nevyjde to draho a lepí velmi dobře!

Jak si vyrobit domácí lepidlo na papír?

Chcete zkusit zase něco nového? Tak super! Proč ne zrovna lepidlo na papír? To se hodí vždycky a určitě i u vás doma najde využití. Co budete na jeho výrobu potřebovat?

 • 1 polévkovou lžíci moučkového cukru
 • 3 polévkové lžíce hladké mouky (ne bezlepkové!!)
 • 4 polévkové lžíce studené vody
 • hrníček horké vody
Foto: Depositphotos.com

Jaký je postup?

 1. Mouku nasypte do misky, zalijte studenou vodu a rozmíchejte tak, abyste získali krásně hladkou konzistenci bez hrudek.
 2. Mezitím si nechte v hrnci přivést k varu hrníček čisté vody.
 3. Jakmile voda dojde do varu, přidejte směs z mouky a vody a míchejte.
 4. Trvá 3 – 5 minut, dokud směs nezačne postupně houstnout.
 5. Poté odstavte a vymíchejte cukr – opět míchejte tak dlouho, dokud nezmizí všechny hrudky.
 6. Uložte do lednice.
 7. Jakmile směs vystydne, můžete použít jako klasické lepidlo.

Bezpečné i pro malé děti

Pokud máte malé děti, které rády všechno ochutnávají, budete za domácí lepidlo rádi. Když by se totiž stalo, že by nezbedné dítko lepidlo ochutnalo, není potřeba kvapně pospíchat k lékaři. Na rozdíl od kupovaného lepidla, ve kterém je kdovíco, mu totiž nic nehrozí.

Na kolik vyjde lepidlo vyrobené v domácích podmínkách?

Cena takového lepidla je opravdu velmi příznivá. Pokud potřebujeme 1 lžíci moučkového cukru (zhruba 10 g cukru, při ceně 25 Kč za kilogram platíme za toto množství 0,3 Kč), 3 lžíce mouky (zhruba 30 g mouky, při ceně 20 Kč za kilogram platíme 0,6 Kč) a trochu ohřáté vody, vejdeme se opravdu bezpečně do hranice pětikoruny za zhruba čtvrt litru lepidla.

Nikol Kolomazníková

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!