Domácí směs na odstranění vodního kamene funguje často lépe než kupované prostředky

Pokud vám z kohoutku teče tvrdá voda, jistě se zároveň potýkáte s nevzhlednými fleky na vašem dřezu, sklu nebo sprchové hadici. Tvrdá voda má vysoký podíl minerálů a způsobuje, že se ve vaší domácnosti usazuje vodní kámen. A to i v případě, že veškeré povrchy pravidelně čistíte. Věděli jste, že když se vodní kámen udržuje na skle a neodstraňuje se, tak může způsobit nevratnou matnost skla? Ukážeme vám, jak tomu zabránit.

Prevence proti vodnímu kameni

Jestli vás trápí usazování vodního kamene na skle a chcete se vyvarovat nevratnému poškození, můžete si namíchat roztok, který usazování vodního kamene minimalizuje. Stačí si vyrobit směs z půl hrnku dezinfekce, půl hrnku peroxidu vodíku, dvou hrnků vody, lžíce octa a lžičky prostředku na mytí nádobí. Tuto směs nalijte do lahve s rozprašovačem a před každým použitím důkladně protřepejte. Trápí vás usazeniny vodního kamene na sklu, které chrání sprchový kout? V tom případě před každým sprchováním postříkejte sklo touto směsí. Tak zabráníte usazování vodního kamene.

Jak vyčistit sprchový kout

Nastříkání směsi na sklo před každým sprchováním je důležitá prevence, ale není samospásná. Sprchový kout je potřeba i tak občas pořádně vyčistit. Skvěle se na to hodí směs octa a čistícího prostředku, která pomáhá rozpustit vodní kámen. Smíchejte sklenici teplého octa a lžíci přípravku na mytí nádobí, a touto směsí důkladně vyčistěte sprchový kout. Můžete použít kartáček s měkkými štětinami nebo hadřík z mikrovlákna. Směs nechte půl hodiny působit a poté povrch opláchněte destilovanou vodou.

Foto: Shutterstock

Co v případě, že všechny způsoby čištění selžou

Pokud máte extrémně tvrdou vodu a i přes všechna opatření se vám ve sprchovém koutě vodní kámen usazuje, tak sklo po sprchování vždy otřete do sucha. Můžete zkusit k octu přidat jedlou sodu a touto směsí sklo nastříkat, nebo připravit řídkou pastu pomocí vody a jedlé sody v poměru 1:3. Tuto pastu poté naneste na místa, kde se zuby nehty drží vodní kámen. Jakmile pasta zaschne, postříkejte ji octem. Tak vytvoříte chemickou reakci. Vzniklou pěnu následně setřete a v případě potřeby dočistěte. Po vodním kameni by teď neměla být ani památka.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, TheMaids