Hliníkové fólie za radiátory se nemusí vyplatit. Častá rada nakonec příliš nefunguje

Hliníková fólie umístěná za topením je trik známý celá desetiletí. Celý koncept zní vcelku logicky. Pomocí hliníkové fólie se odráží teplo z radiátoru zpět do místnosti místo toho, aby ho absorbovala studená stěna. Nápad jistě dobrý, dlouho pozorované výsledky dobré nejsou. Dlouho používaný trik k ušetření tepla dostává vážné trhliny. Poslední průzkumy jasně říkají jedinou věc – je to prostě blbost.

Fólie může fungovat, ale….

Bylo by zajímavou statistikou, kolik našich čtenářů trik s hliníkovou fólií skutečně používá. Minimálně babička autora článku určitě. Přesto jde ale v podstatě o zbytečnost. Pokud by totiž trik s hliníkovou fólií fungoval, nebylo by nutné již investovat do zateplování domácností, hliníkových oken a jiných forem zateplení. Prostě bychom všichni za topení dali desku z hliníku a hotovo. Zateplení domu vyřešeno a s minimálními náklady. Vše je ale trochu jinak.

Hliníková destička skutečně odráží vice tepla než omítnutá stěna, problém je ale v samotné odrazivosti fólie. Folie za topením se zpravidla nijak neudržuje a velice rychle se zapráší. Zaprášená fólie sníží svou odrazivost tepla až 45 %, což prakticky eliminuje její smysluplnost. Dobře izolovaná stěna v tomto případě udrží daleko více tepla v místnosti, než nezateplená stěna s hliníkem za topením.

Foto: Shutterstock

Roli hraje způsob šíření tepla

Radiátor ohřívá své okolí sáláním tepla, které se uvolňuje do místnosti a také do stěny za radiátorem. V mezeře mezi stěnou a radiátorem proudá vzduch, který se ohřívá nejen od radiátoru, ale také od vyhřáté stěny. Hliníková fólie ale udržuje svůj povrch i stěnu studenou, díky čemuž se proudící vzduch dostatečně neohřeje. Výkonnost radiátoru se tak snižuje.

Celkově tak dochází ke snížení teploty v místnosti. Radiátor tak musí uvolňovat více tepla, aby tepelné ztráty dohnal. To samozřejmě zvyšuje nákladovost vytápění a místo úspor tedy zaplatíte ještě o něco více. A co vy? Pořád ještě máte svého hliníkového žrouta peněz za topením?

Foto: Shutterstock, zdroj: TheGuardian, Express, Energysavingtrust