Neztrácejte drahé teplo a udržte ho doma

Zima je v plném proudu a naštěstí pro nás zatím teploty dlouhodobě nedosáhly zásadně nízkých hodnot. Energetická krize nepolevuje a je velice důležité si zařídit domácnost tak, aby z ní nastřádané teplo zbytečně neutíkalo. Stačí jen několik málo jednoduchých triků a teplo se vám udrží doma mnohem déle. Poděkuje vám nejen životní prostředí, ale hlavně vaše peněženka.

Řádně utěsněte okna

Špatně utěsněnými okny uteče ohromné množství tepla. Důkladně zkontrolujte těsnění kolem oken a poškozené těsnění ihned vyměňte. Zjistěte si také, zda máte okna přepnuta do zimního režimu, nicméně ne každé okno tuto funkci má. Pokud nejste manuálně zruční, neváhejte na pomoc zavolat odborníky. Pár stovek za návštěvu technika ušetří tisíce na energiích.

Větrejte rychle a efektivně

Čas od času je potřeba stavení vyvětrat. Větrání ale musí být rychlé a efektivní. Nejlepším způsobem je úplně otevření oken a několik minut intenzivního větrání. Vzduch se velice rychle vymění a stěny zůstanou stále teplé. Nejhorší je dlouhodobé větrání s mírně otevřenými okny. Takové větrání je neefektivní a drahá teplo tak konstantně utíká pryč.

Rolety a závěsy zadržují teplo

Pomoci vám mohou i různé rolety a závěsy na oknech. Fungují totiž jako další izolační vrstva a dokáží lépe držet teplo uvnitř domu. Z opačné strany navíc nepustí skrze okno příliš zimy. Podobné dekorace vypadají často velmi dobře, zútulní domov a ještě díky nim ušetříte.

Foto: Freepik

Využijte přírodní teplo

Máme stále ještě relativně dost slunečných dnů. I to se dá velice dobře využít. Za slunečného počasí roztáhněte všechny rolety a žaluzie a nechte sluníčko vyhřát interiér domu. Sluneční svit je skvělý na povzbuzení nálady člověka a navíc je zcela zdarma.

Nepřetápějte

Největší chybou je zbytečné přetápění místností. Pobyt v takové místnosti není ani zdravý, ani příjemný. Vždy vytápějte na komfortní teploty a vyselektujte místnosti, kde není nutné topit vůbec, například toaleta či chodba. Zbytečným topením navíc sami sebe obíráte o peníze. Ideální teplota v místnosti je 20 – 21 stupňů. Na spaní pak odborníci doporučují 18 stupňů.

Foto: Freepik, zdroj: bestheating, thespruce