Paní Věra už nestojí u žehlicího prkna celé hodiny. Pomohla jí rada s tečkami. Téměř nikdo tento fígl nezná

Žehlení je nutná věc, bez které se téměř nikdo neobejde. Sušička samozřejmě dost věcí usnadní, ale košile nebo věci, které se rády mačkají, se vyžehlit musí. Někdo bere žehlení jako relaxační činnost, u které si může pustit třeba televizi. Naopak jsou ale i lidé, kteří žehlení nemají vůbec v lásce a berou to jen jako nutné zlo. Ale proč hromadit prádlo na poslední chvíli, když si můžeme žehlení zpříjemnit a zefektivnit. Abychom si žehlení urychlili, musíme začít už při praní prádla.

Praním to začíná

Perte prádlo na nižší otáčky. Pokud nastavíte otáčky na méně než 1200 za minutu, nebude prádlo tolik zmačkané. Nezapomeňte používat aviváž. Ta totiž vlákna textilie obalí a zjemní, takže se bude prádlo snáze žehlit. Pokud máte možnost použít po vyprání sušičku, také si tím usnadníte žehlení.

Sušte chytře

Před tím, než dáte prádlo na sušák, nezapomeňte ho pořádně protřepat. Narovnejte oblečení a textilie co nejvíce, ušetříte si potom čas se žehlením. Prádlo obraťte naruby – pokud jste to neudělali již u praní. Pověste ho na sušák a kolíčky umístěte na švy, jinak budete mít po usušení otisky kolíčku viditelné na oblečení. Košile, halenky a jiné mačkavé materiály pověste nejlépe na ramínka.

Respektujte tečky na štítkách

Věděli jste, že se na cedulkách u oblečení nacházejí speciální značení (tečky), které vám řeknou na jakou teplotu máte žehlit určité oblečení?

Respektujte tečky a před samotným žehlením si podle toho roztřiďte prádlo na hromádky.

  • jedna tečka – 110 °C
  • dvě tečky – 150 °C
  • tři tečky – 200 °C

Poté žehlete od prádla, které vyžaduje nejnižší teplotu po prádlo, které vyžaduje teplotu nejvyšší.

Použijte vodu

Už naše babičky věděly, že nejlepší je žehlit vlhké prádlo. Nastavte si na žehličce páru při žehlení. Pokud nemáte tu možnost, dejte si do rozprašovače vodu a před samotným žehlením prádlo pokropte. Rychleji pak textilie vyžehlíte.

Foto: Shutterstock

Prádlo žehlete naruby

Nejlépe vyžehlíte prádlo naruby. Na oblečení mohou být různé potisky, které by mohla vysoká teplota žehličky zničit. Džínové materiály i tmavá trička z bavlny mohou vytvářet po vyžehlení lesklé plochy. Neriskujte tedy zničené oblečení. Ještě před praním otočte všechno prádlo naruby. Takto s ním pracujte až do jeho vyžehlení. Vidíte, že žehlení není až taková věda. Jen je potřeba postupovat chytře už od praní prádla v pračce. Tím docílíte toho, že budete žehlit méně oblečení a nezabere vám tolik času.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, TheSun