I hodně špinavý koberec bude opět zářit novotou. Stačí jednou přetřít a zbavíte se i zápachu

Dřív patřily koberce téměř do všech místností. Tento styl už vystřídaly plovoucí podlahy, dlaždice, dřevo, parkety a různé vinylové materiály. Jejich výhodou je totiž snadné a rychlé čištění. Navíc se na hladkých plochách ani neusazují roztoči. Přesto jsou koberce trendy doplňkem, které mohou utvářet velmi útulné bydlení. Místo koberců přes celou místnost se spíše volí jen dekorační menší koberečky. Ty se ale také musí udržovat v čistotě. Víte jak na to? Poradíme vám, jak vyčistit koberce ekologicky z domácích zdrojů!

Jak vyčistit koberec s domácím roztokem?

V případě lokálního znečištění je třeba postupovat co nejdříve, aby byla skvrna ještě čerstvá. Rychlá pomoc je jedlá soda s octem. Na skvrnu nasypeme sodu a pomocí lžičky zalijeme trochou octa. Uvidíte šumivou chemickou reakci, která si parádně poradí s jakoukoliv skvrnou. Takto vzniklou směs zapracujeme kartáčkem do vzniklé nečistoty. Nechte působit 6 hodin, aby směs důkladně zaschla a poté vysajte vysavačem.

Údržba koberců parním čističem

V případě, že potřebuje koberec vyčistit celý, sáhněte po parním čističi. Můžete jej naplnit jedna ku jedné vodou a octem. Tekutinou vyčistěte koberec a nechte zaschnout.

Jak změkčit koberec?

Koberec může za delší dobu ztvrdnout a ztratit svoji měkkost. Můžeme mu však měkkost navrátit pomocí domácích prostředků.

Na 4 litry vody potřebujete půl hrnku aviváže, hrnek octa a polévkovou lžíci přípravku na nádobí. Směs důkladně promíchejte, aby se vše krásně spojilo. Nejlépe se tekutina aplikuje pomocí rozprašovače, díky tomu rovnoměrně nanesete změkčovač na celou plochu. Kartáčkem směs zapracujte a nechte uschnout.

Foto: Shutterstock

Jak osvěžit koberec?

Chcete pouze osvěžit koberec, aby voněl čistotou? Jedlou sodou poprašte celou plochu koberce a potom přidejte své oblíbené voňavé bylinky. Může to být rozmarýn, levandule nebo nějaká bylinková směs. Nechte chvilku působit a potom opravdu důkladně vysajte výkonným vysavačem. Sice se takto nezbavíte bakterií do hloubky, ale koberec příjemně ovoníte.

Jak často čistit koberce?

Důkladné čištění koberců by mělo probíhat minimálně jednou do roka, abyste se zbavili nečistot, malých částic, roztočů a bakterií. Pokud máte alergii samozřejmě je třeba čistit koberce mnohem častěji. Jak vidíte, stačí pouze domácí prostředky bez chemie, abyste si zajistili krásný a čistý koberec.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, GoodHouseKeeping