I obyčejná prodlužovačka může být nebezpečná. Nevyplatí se na ní šetřit

V každé domácnosti většinou nastane problém s nedostatkem zásuvek. Támhle přibude nový spotřebič, děti rostou a s nimi i jejich požadavky na elektroniku. I zahrada má své nároky, které je čím dál těžší uspokojit. Dříve, než vezmete první prodlužovačku, která vám v hobby marketu padne do ruky, zrekapitulujte si pár věcí, díky kterým koupíte bezpečný a spolehlivý přívod elektrické energie, který neohrozí váš domov.

Méně je někdy více zde neplatí

Nač budu kupovat drahou šňůru, když je stejně jenom na občasné zapnutí akvária nebo pro špunta na lampičku? Odpověď je jednoduchá – pro bezpečnost celé rodiny! 

Nekvalitní prodlužovací kabely, což vám napoví cena, jsou vyrobeny z hliníkových dílů, které na sobě sice mají měděný povrch, oproti měděným vodičům však hůř bojují s teplem, kterému je prodlužovačka vystavena. Nikdy také nespojujte více prodlužovaček dohromady, vždy kupte výrazně delší šnůru, než potřebujete. 

I tloušťka prodlužovačky hraje roli. Silnější vodiče mají větší výkon, stabilní na delší vzdálenost. Jsou vhodné pro použití těžší techniky nebo na stavby. Ty užší jsou pak obecně vhodné do domácnosti. Vybírejte vždy prodlužovačku s výkonem ideálním pro váš spotřebič – udává se hodnota kolem 15 A, což je příkon 1800 wattů.

Foto: Shutterstock

Použití hraje roli

Vždy uvažujte, nač budete prodlužovací kabel potřebovat. Plastové jsou vhodné do interiéru a nepředpokládá se jejich využití v prašném prostředí nebo na zahradách, nejsou totiž odolné proti vlhkosti a nečistotám. Plastová schránka prakticky kryje přívod elektřiny, ovšem není zase tolik odolná vůči vnějším vlivům. Co se týče praktičnosti, vždy je vhodnější ta s ovládacím tlačítkem na provoz a clonkami, které se otevřou až s tlakem vidlice. Nikdy neumisťujte prodlužku tak, aby byla špatně přístupná, nebo dokonce něčím překrytá. Pokud máte v domácnosti děti, dětská pojistka je nezbytná.

Průmyslové prodlužovačky jsou naopak od toho velice odolné a připravené na použití v náročnějších podmínkách. Ideální jsou pružnější kabely, které se přizpůsobí prostředí a bude se s nimi lépe pracovat. 

Na zahrady se pak osvědčil buben, který vás nebude omezovat ve vzdálenosti, nezapomínejte však, že je třeba celý kabel vždy před použitím vymotat, jelikož by se mohl přehřívat. Buben v tomto ohledu slouží pouze, jako držadlo. 

Výběrem správné prodlužovačky rozhodujete o bezpečí vás a vašich nejbližších. Není řečeno, že kabely, které nesplňují naše parametry jsou nefunkční, přesto je dobré se při nákupu nových řídit dobrou radou.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, Statefarm