Jak dát do pucu rezavou koupelnu. Dobře mířené zásahy udělají skvělou práci

Objevují se vám v koupelně rezavé skvrny ve vaně nebo v umyvadle? Stopy po rzi nechává tvrdá voda, ve které je vysoká koncentrace železa. Jakmile zůstane na vaně voda a zaschne, dostane rezavý nádech právě díky železu. Rez jde potom velmi špatně dolů. S použitím určitých domácích prostředků na rez vyzrajete!

Proč rez vzniká?

Jedním z důvodů může být právě vysoký obsah železa ve vodě, kterou odebíráte. Další z příčin je nízké pH vody, kvůli kterému je narušeno kovové vodovodní potrubí. Vliv může mít také koncentrace vody na určitém místě, kde nemá kudy odtéct Jak voda zasychá vzniká rez.

Jedlá soda s vodou

S jedlou sodou vyčistíte i ty nejodolnější skvrny. Zkuste prvně nasypat jedlou sodu na rezavou skvrnu. Polijte troškou vody a nechte působit tak dvě hodiny. Starým kartáčkem na zuby namočeným ve vodě rez odstraňte.

Jedlá soda s octem

Když nepomůže samotná jedlá soda, umocněte její účinky s použitím octa. Na skvrny naneste jedlou sodu a následně ocet. Nechte chvilku působit na znečištěném místě. Potom si zmačkejte kuličku z alobalu a směs s její pomocí vydrhněte.

Brambora s mýdlem

Někdy jedlá soda v domácnosti chybí. Pomůžete si i jiným účinným čističem. Tuhé mýdlo rozpusťte ve vodní lázni. Bramboru překrojte napůl a namočte do mýdlového roztoku. Následně půlkou brambory přetírejte postižené místo.

Foto: Shutterstock

Kyselina citrónová a sůl

Rezavé skvrny nejprve pokapeme kyselinou octovou nebo citrónovou a následně posypeme solí. Propláchneme vodou. Pokud se rzi úplně nezbavíme, zopakujeme celý proces ještě několikrát. Na závěr místo důkladně propláchneme vodou s jarem nebo jiným čistícím prostředkem.

Čpavek

Silnějším řešením je také použití čpavku. Pozor však, aby v průběhu čištění čpavkem nebyli v místnosti malé děti a domácí zvířata. Rezavé místo pokapeme čpavkem a propláchneme vodou. V případě potřeby proces zopakujeme. Následně vše vyčistíme vodou a čistícím prostředkem.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, FamilyHandman