Jak vzkřísit rozmarýn na zahradě? Pomůže vám teplá voda

Pokud máte na parapetu semínka rozmarýnu, která neklíčí podle vašich představ, není důvod k zoufalství. Existuje rychlý trik, jak je oživit. Stačí vyzkoušet tuto metodu s teplou vodou, a brzy budou růst rychleji než kdy dříve.

Rozmarýn je stálezelený keř, který má svůj původ v oblasti Středomoří. Postupem času se však rychle rozšířil do celého světa. Původně se neuplatňoval pouze jako koření, ale především jako léčivá bylina. Starověcí Řekové a Římané ho využívali k výrobě vína.

Jak zvýšit růst rozmarýnu

Pokud vysadíte rozmarýn do květináče a umístíte ho na slunné místo, bude se mu dařit. Nejtěžší částí je, aby semínka správně vyklíčila. Naštěstí vám k tomu pomůže tento jednoduchý trik. Semínka rozmarýnu rozprostřete do nízké nádoby.

Poté zalijte semínka teplou vodou, ale ne vařicí. Nechte je namočená několik hodin. Následně je opatrně vyjměte a nechte oschnout. Nasázejte je do mělkého květináče asi půl centimetru hluboko do směsi zeminy a písku. Květináč zakryjte plastovým obalem.

Umístěte květináč na teplé a slunné místo a hotovo. Tento postup zajistí, že semínka vyklíčí rychle a úspěšně.

Foto: Shutterstock

Jak se starat o nový rozmarýn

I když rozmarýn preferuje teplé prostředí, není fanouškem suché půdy. Pokud si během pěstování všimnete, že zemina v květináči s rozmarýnem zcela vyschla, je třeba rostlinu zavlažit.

Postačí použít rozprašovač a mírně navlhčit povrch půdy trochou vlažné vody. Tímto jednoduchým způsobem zajistíte, že kořenový systém rostliny bude dostatečně zásoben vlhkostí a rozmarýn bude moci nerušeně pokračovat ve svém růstu. Za několik týdnů pečlivé péče se vám odmění krásnými a silnými výhonky s typickou aromatickou vůní. Díky pravidelnému, ale mírného zalévání budete moci plně využívat výjimečných kulinářských a dekorativních kvalit této oblíbené středomořské bylinky. Rozmarýn se tak stane nedílnou součástí vaší bylinné zahrádky či okenního truhlíku a obohatí vaše pokrmy i interiér doma.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sowrightseeds, Sierraflora, wikiHow