Nábytek po babičce nevyhazujte. Za některé kusy můžete dostat slušné peníze

Jestli se u vás doma nachází starý nábytek, který zažil ještě vaši babičku a nevíte co s ním, důkladně si jeho osud rozmyslete. Tyto kousky mohou mít značnou hodnotu. Mnoho lidí má doma,na půdě nebo ve sklepě starý kus nábytku. Často by se ho nejraději zbavili, protože je příliš starý na to, aby byl používán každý den, a tak buď slouží jako dekorace, nebo jen překáží.

Než ho ale vyhodíte k popelnici, nebo na skládku, dobře si to promyslete. Cena starožitného nábytku neustále roste a zájemců je mnoho. Možná máte po babičce kousek, který by vám mohl vynést pěknou sumu peněz.

Starožitný nábytek má svou cenu

Je důležité mít na paměti, že každý starý kus nábytku může mít svou hodnotu. A jak se říká, každé zboží má svého kupce. Některé kousky jsou skutečně považovány za starožitnosti. Nábytek z období 30. až 60. let 20. století je obzvláště ceněný a jeho hodnota stále roste. Ne všechny kusy vám přinesou velké peníze, ale je lepší si nejdříve ověřit jejich hodnotu než později litovat.

Pokud máte pochybnosti o hodnotě vašeho starého nábytku, zkuste zjistit kdo ho vyrobil. Například kousky od tvůrců, jako je Jindřich Halabala, by mohly stát nemalé peníze. Tento designér byl známý svými ikonickými křesly a návrhy nábytku.

Foto: Shutterstock

Jak postupovat při prodeji starého nábytku

První krok spočívá v ověření, zda máte skutečně kousek nábytku, který má hodnotu. Pokud si nejste sami jisti původem a detaily vašich starších kousků nábytku, poraďte se s odborníky specializujícími se na starožitný nábytek. Pokud je váš nábytek zahalen prachem a nečistotami, očistěte ho pouze suchým hadříkem. Čistící prostředky, nebo jen obyčejná voda by mohly nábytek poškodit a snížit jeho hodnotu.

Důležité je také být obezřetný vůči potenciálním podvodníkům. Pokud máte doma vzácný kousek, který by mohl být cenný, než se ho pokusíte prodat, zjistěte si, za kolik se podobné kusy nabízejí a kdo je kupuje. Lidé mohou být neúprosní a snažit se vás přesvědčit, abyste svůj kousek prodali za mnohem méně peněz, než je jeho skutečná hodnota. Proto je důležité být dobře informován a znát specifika značky, výrobního roku a obvyklé ceny na trhu.

Foto: Shutterstock, zdroj: blog.aukro, Asociacestarozitniku