Mnoho domácností v Česku zbytečně platí za elektřinu příliš mnoho. Špatně si totiž zvolili tarif

Mnoho rodin se potýká s nadměrnými platbami, které ne vždy odpovídají skutečné spotřebě, ale spíše špatnému nastavení podmínek. Při pravidelném průzkumu účtů za elektřinu je třeba zkontrolovat si několik údajů, které mohou přinést úspory.

Nejoblíbenější tarif neznamená vždy výhodu

V každém vyúčtování elektřiny vidíte zahrnutou aktuální distribuční sazbu. Většina těchto sazeb se skládá z vysokého a nízkého tarifu, což ovlivňuje také cenu elektřiny v závislosti na čase spotřeby. Tato variace tarifů tedy znamená, že účet za elektřinu se může lišit v závislosti na tom, kdy je spotřebována energie. Dodavatelé mají flexibilitu upravovat dobu tarifů podle aktuální poptávky na trhu.

Správně zvolená sazba může domácnosti ušetřit nemalé finanční prostředky. Například u sazby D01d je doporučeno použití při spotřebě do 650 kWh za rok. Nevhodná sazba však může způsobit přeplatky, dokonce i při nižší spotřebě v domácnosti. Změna sazby může domácnosti s nízkým tarifem, která například využívá elektrický bojler, ušetřit až 20 % nákladů.

Nejlevnější sazba má nejvíce nočního tarifu

Dnes je opravdu výhodná sazba D57d pro domácnosti, které topí elektřinou. Dříve existovaly různé sazby podle typu vytápění (jako D35d, D45d, D56d). Od roku 2016 jsou sjednoceny do jediné sazby. Ačkoliv cena této sazby obvykle odpovídá cenám ostatních sazeb, má výhodu ve svém poměru 4 hodin vysokého tarifu a 20 hodin nízkého tarifu denně.

Během nízkého tarifu využívejte spotřebiče s vyšším elektrickým odběrem, jako je například bojler nebo elektrický kotel. Čtyři hodiny vysokého tarifu může dodavatel rozdělit do více časových úseků během dne, přičemž tyto časy se mohou lišit mezi všedními dny a víkendem.

Foto: Shutterstock

Snižte spotřebu a platíte méně

Kromě správného výběru tarifu hraje do výsledné částky za energii roli i samotné množství spotřebované elektřiny. Jinými slovy, snížení nákladů na elektřinu lze dosáhnout i omezením spotřeby. Zde přinášíme některé tipy, jak snížit spotřebu elektřiny. Při nákupu nových žárovek volte vždy LED osvětlení. Mají delší životnost a nižší spotřebu, což vyváží vyšší pořizovací náklady. Nezapomínejte vypínat spotřebiče, neboť i v pohotovostním režimu spotřebovávají energii. Některé spotřebiče signalizují svítící diodou nebo digitálními hodinami, že stále spotřebovávají elektrickou energii. Při nákupu nových spotřebičů vždy preferujte ty s lepší energetickou třídou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Stavimbydlim, Kurzy, Mesec