Jak se rychle zabydlet v novém bytě?

Jak se rychle zabydlet v novém bytě?

Každý, kdo si v nedávné době prošel stěhováním, si jistě vzpomene na pocity prvních dní, týdnů či měsíců. Najednou postrádáte ten pocit, že jste doma, že tohle místo patří k vám a je prostě vaše. Člověk se dostává mimo svou komfortní zónu a pak je zapotřebí snažit se nějak získat pevnou půdu pod nohama. Zkuste si to alespoň v bytě zařídit tak, aby se vám s ním sžívalo co nejsnáze.

Odlišná situace samozřejmě bude, když se stěhujete do vedlejší ulice, a když měníte město a zároveň zaměstnání nebo školu. A může tu být ještě výraznější změna – co třeba stěhování rovnou do jiné země? Ať už ale přesouváte své bydliště na jakoukoliv vzdálenost a z jakéhokoliv důvodu, vždy bude důležité cítit se tu dobře.

Můžete výrazně měnit byt

Pokud jste byt koupili a plánujete tu žít několik dalších let, je ideální variantou udělat si to tu podle svého gusta. Záleží, co ke svému pohodlí potřebujete. Někdo vezme přestavbu opravdu „od podlahy“, zařídí vše tak, jak si představuje, pokoje vymaluje, vymění dveře, leckdy i zrekonstruuje bytové jádro a kuchyň.

Omezením samozřejmě mohou být v tomto ohledu finance. Pokud nechcete příliš investovat do celkového předělání bytu, zamyslete se nad tím, zda se tu dá alespoň změnit něco, co by podstatně ovlivnilo váš celkový dojem. Pocit bezpečí může navodit výměna vchodových dveří, barvy do bytu vnese nové vymalování pokojů.

Najděte si svůj koutek

V bytě si objevte místečko, které bude opravdu jen vaše, a bude vám tu příjemně. Začněte alespoň s tímto malým ohraničeným prostorem a vybavte si ho tak, abyste se tu cítili co nejlépe. Možná potřebujete mít své křeslo, oblíbenou deku, na zdi pověšený obraz nebo různé fotografie, při ruce rozečtenou knížku a hrneček s čajem. Snažte se si tohle vše dopřát a vnímejte klid, který tu můžete načerpat.

Maličkosti udělají mnoho

Pro zútulnění bytu sem vyberte různé drobné doplňky – prostor velmi oživí a rázem se stane víc „domáckým“. Velkou službu vám prokážou polštářky, vystavené suvenýry, fotky, vlastnoručně namalované obrázky nebo vystavené dárky, které jste dostaly. Vyberte si ale i klidně něco nového, jen ať to ladí s vámi – vdechnout kousek sebe můžete do prostoru třeba vybranou květinou, originálním věšáčkem na šperky nebo zajímavou lampičkou.

Poznejte lidi v okolí

Zřejmě nic nenavodí atmosféru domova tak dobře, jako skutečnost, že tu někoho znáte. Hned se vám žije lépe, pokud se ráno vykloníte z okna a můžete zamávat na sousedku, ve výtahu se zeptáte pána z přízemí, zda už má v pořádku pejska, nebo můžete oslovit jménem holčičku, co bydlí v patře nad vámi. Není asi nutné hned po nastěhování systematicky obcházet veškeré sousedy a vnucovat se jim domů, ale navázání kontaktu se nebraňte. I zprvu fádní rozhovor během odemykání dveří do domu může při dalším setkání získat mnohem osobnější ráz.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!