Jaký spotřebič žere nejvíce energie a je potřeba ho vypojovat ze zásuvky?

Při současném růstu cen za energie je potřeba si zmapovat, jak jsme na tom v domácnosti se spotřebou my. Co můžeme udělat pro snížení spotřeby elektrické energie? Důležité je pořídit si úsporné spotřebiče, ale i při jejich správném používání a důkladným vypnutí můžeme ušetřit na energiích. Pojďme se podívat na největší žrouty energie.

Televize

V průměru trávíme před televizí 3 hodiny a 38 minut. . Což není moc, protože se každý den díváme na zprávy, k tomu připočteme nějaký večerní film nebo seriály. S častým využívání tabletu a mobilního telefonu sledování televize dokonce klesá. Na měsíční spotřebě se televizor podílí cca 28 %.

Dejte pozor na televizor v režimu stand-by, kdy k jejímu zapnutí stačí pouze tlačítko na ovladači. Snažte se jí vypínat z elektrického proudu. Omezte také zapnutou televizi jako kulisu.

Lednice a mrazák

Tyto spotřebiče jedou dennodenně. Myslíte si, že nelze nějak omezit jejich spotřebu? Opak je pravdou. Důležité je mít umístěný spotřebič dostatečně daleko od nějakého tepelného zdroje. Teplotu v lednici nastavte na 5°C. Do lednice dávejte jen vychladlé jídlo a zbytky jídel nejlépe vkládejte v uzavíratelných nádobách. Vlivem odpařování se totiž také zvyšuje spotřeba elektrické energie.

Pračka a myčka

Tyto spotřebiče se ve většina domácnostech využívají dennodenně. Pračka se podílí na spotřebě energie v průměru 18 %. Zkuste více využívat programy Eco, které jsou úspornější. Dejte si také pozor na naplnění bubnu Vždy perte když je buben dostatečně naplněn. Myčku také nezapínejte poloprázdnou.

Foto: Shutterstock

Počítač

Počítač se podílí na celkové měsíční spotřebě cca 13 %. Což také není málo. Obdobně jako u televizoru si dejte pozor na režim stand by. Vypínejte počítač ze zásuvky. U PC můžete mít připojená ještě podružná zařízení jako je scanner nebo tiskárna. Pořiďte si prodlužovací kabel s tlačítkem. Jednoduše pak vše vypnete od proudu jedním kliknutím.

Nenašli jste zde sušičku prádla? Mylně se lidé domnívají, že je sušička energeticky neúsporná. V současné době se již většina sušiček vyrábí s tepelným čerpadlem. Tím tak spadá do úsporných spotřebičů. Na měsíčních nákladech za elektrickou energii se podílí pouze 2 %.

Foto: Freepik, zdroj: cnet, food24