Je tepelné čerpadlo opravdu účinné? Topný faktor je mnohdy nižší, než výrobce deklaruje

Tepelná čerpadla si v současné době získávají čím dál více obliby. Na trhu je dokonce oproti předchozím rokům až třikrát více prodejců, přičemž každý z nich se snaží zájemce přesvědčit maximální efektivitou přístroje. O tom, jak tento faktor funguje, však mnozí nemají tušení, a často tak nevědomky kupují zařízení s velmi nízkou efektivitou.

Topný faktor a jak ovlivňuje čerpadlo  

V současné době se na území Česka objeve čím dál více reklam odkazujících na pořízení tepelného čerpadla. To má být údajně jedním z nejefektivnějších přístrojů, který vám ohřeje vodu a zajistí, že budete mít doma během zimy příjemně. Stát dokonce začal obyvatelům nabízet dotační balíčky, které jim mají proplatit značnou část za jeho pořízení.

Bohužel však ne každý si uvědomuje, že existuje několik druhů čerpadel, z nichž mnohé nejsou natolik účinné, jak by se mohlo zdát. Tuto skutečnost lze zjistit podle topného faktoru, který určuje výkon zařízení a bývá zpravidla nejvyšší u tepelných čerpadel země-voda. Čím vyšší je toto číslo, tím je poté jeho provoz levnější a efektivnější.   

Foto: Shutterstock

Koupi tepelného čerpadla raději vždy prokonzultujte 

Topný faktor je také u většiny tepelných čerpadel závislý na vnějších podmínkách. Je proto možné, že bude během roku kolísat a vaše účty za energie tak nebudou odpovídat tomu, co jste očekávali. Většina prodejců tuto skutečnost však neuvádí a akorát prodává své výrobky s tím, že se z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí.
To sice může být oproti jiným zdrojům tepla pravda, ale cena, kterou za to zákazníci platí, je často až příliš vysoká. Ještě než si proto rozhodnete takový stroj pořídit, raději se poraďte s odborníkem, který vám doporučí ten nejlepší pro vaši domácnost. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Abeceda, tzbinfo