Klíčky od brambor nevyhazujte. Na zahradě je ještě bohatě využijete

Brambory jsou zeleninou, která v sobě uchovává velké množství živin. Obsahují vitamin B, vitamin C, ale také draslík, hořčík, železo, fosfor, mangan, jód a bílkoviny. Brambory jsou také plné antioxidantů a chrání vás před působením volných radikálů. Navíc je to plodina, která v Česku běžně roste a je tak zcela lokální. Brambory můžete připravit na spoustu způsobů. Pokud jich nakoupíte velké množství a začnou vám z nich vyrůstat klíčky, nepanikařte a brambory nevyhazuje. Ještě je dokážete vhodně využít. Na zahradě vám totiž budou skvělým pomocníkem.

Co dělat, když brambory vyklíčí

Klíčky na bramborách značí, že by se měly co nejdříve spotřebovat, protože se začínají kazit. Neznamená to ale, že byste měli klíčky z brambor okamžitě odtrhat a vyhodit do koše. Právě naopak, můžete z nich vypěstovat brambory nové. Jak na to? Klíčky odlomte od hlízy a na půl hodiny je vnořte do slabého roztoku hypermanganu. Následně klíčky namočte na hodinu do stimulátoru růstu a položte na místo, kam nedosáhnou sluneční paprsky. Poté klíčky promíchejte s jemnými a vlhkými pilinami a zabalte do igelitového sáčku. V sáčku je potřeba udržovat mírnou vlhkost, ale pozor na to, aby vám klíčky nezačaly hnít. Tomu zabráníte tím, že obsah sáčku budete pravidelně kontrolovat a protřepávat, aby se vlhkost rozložila rovnoměrně. Po pár dnech se na klíčkách objeví první kořínky. Jakmile je spatříte, klíčky přesaďte do květináčů. Než z klíčků vyroste odolná rostlina, nechte je doma a dopřávejte jim pravidelnou zálivku.

Klíčky v žádném případě nejezte

Pokud chcete vyklíčené brambory konzumovat, nejprve je klíčků zbavte. Klíčky nikdy nejezte, protože obsahují solanin, což je jed, který vám může způsobit velké žaludeční problémy. Klíčení brambor můžete zpomalit tak, že brambory budete skladovat na suchém, stinném a chladném místě, kde se teplota pohybuje kolem deseti stupňů celsia.

Foto: Shutterstock

Připravte si z klíčků tinkturu

Klíčky můžete bez obav využít k vnějšímu užití a připravit si z nich tinkturu na bolavé klouby. Stačí, když do nádoby nasypete čtvrt kila klíčků a zalijete je půl litrem alkoholu. Směs nechte takto louhovat na temném místě zhruba jeden měsíc. Nezapomeňte nádobu s klíčky a alkoholem pravidelně protřepávat. Po uplynutí doby louhování roztok přeceďte a používejte dle potřeby. Tinkturu můžete použít na zábaly nebo jemně vmasírovat na místa, na kterých cítíte bolest a pnutí.

Foto: Shutterstock, zdroj: htgetrid, anoregoncottage