Manželský pár zrekonstruoval 120 let starou chalupu

Manželský pár zrekonstruoval 120 let starou chalupu

Manželský pár z Jihoafrické republiky si zakoupil 120 let starou chátrající chalupu, které vdechli nový život. Oba jsou architekti, a tak transformace starobylého stavení do moderního hávu pro ně nebyla cestou neprobádanou.

Při rekonstrukci došlo na kompletní přestavbu původní spodní části obydlí, k domu byla navíc přistavena další obytná část v podobě nového patra. Cílem nového designu bylo znovuobnovit původní funkci strádajícího stavení a přivést ho do 21. století. Původně jednopodlažní dům nedisponoval příliš velkým přírodním slunečním osvětlením. Dvoupodlažní realizace už počítala se značnějším zakomponováním prosklených částí s účelem prosvětlit obě poschodí.

Manželský pár zrekonstruoval 120 let starou chalupu

I přes náročné a razantní úpravy bylo pro manželský pár důležité zachovat unikátní kouzlo starobylého domu. Osobitost původního domu manželský pár plně načerpal. Dům totiž zakoupili v roce 2012 a několik let v něm žili. Díky tomu získali spoustu času na důkladné rozpracování návrhu přestavby.

Fasáda domu po rekonstrukci vycházela významně z původní podoby. Vedle této stavby se totiž nacházejí další dva podobné domy. Pokud by došlo k razantnějším změnám, narušil by se tím ráz celého místa. Cílem rozhodně nebylo stvořit dům, který by svým exteriérem výrazně vybočoval. Citlivou rekonstrukcí byla provedena renovace původní verandy tak, aby nová působila vzdušnějším dojmem.

Nově vestavěné poschodí je z přední části domu z velké části nepostřehnutelné, až na několik nových vikýřových oken, které vystupují z původní střechy. Zadní strana domu? To už je jiný příběh – zde se nový dvojitý vikýř rozprostírá po celé střeše a vytváří tak další prostor. Nicméně zadní strana není z okolí viditelná, a tak původní ráz místa není významně narušen.

Manželský pár zrekonstruoval 120 let starou chalupu

K vybudování nových strukturálních prvků byla použita jihoafrická borovice. Tento materiál je ponechán odkrytý v celém interiéru a přináší teplo jak stávajícím, tak novým pokojům.

„V Jižní Africe je borovice udržitelným dřevem, které je snadno dostupné a široce využívané ve stavebnictví,“ uvedla majitelka domu. „Normálně je však schovaný za sádrokarton a sám o sobě není oslavován jako honosný materiál.“

Některé původní střešní nosníky, odstraněné během renovace, byly znovu použity k vytvoření charakteristických detailů v obytných částech domu.

Manželský pár zrekonstruoval 120 let starou chalupu

Dispozice přízemí se řídí původním půdorysem, ale s několika významnými změnami. Stará vstupní hala, společenská místnost a jídelna byly sloučeny do velkorysého otevřeného obývacího prostoru, zatímco stará koupelna byla nahrazena malou apartmánovou koupelnou umístěnou mezi ložnicí a pracovnou.

Dům má také systém sběru dešťové vody, na kterou je připojena pračka, myčka nádobí a toalety, což pomáhá snižovat závislost budovy na městském vodovodním systému. Dům tak šetří drahocenné přírodní zdroje.

Foto: David Southwood (dezeen.com), Douglas & Company.

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.