Mšice dokážou zničit celou úrodu. V boji proti nim pomůže chemie, ale i slunéčko sedmitečné

Mšice dokážou zničit celou úrodu. V boji proti nim pomůže chemie, ale i slunéčko sedmitečné

Vše, co na zahradě pěstujeme, můžou napadnout škůdci. Ať už pěstujeme zeleninu nebo krásné květiny, škůdci mohou tuto naši radost velice rychle zlikvidovat. V současné době jsou na našich zahrádkách nejčastějšími škůdci takzvané mšice, které napadají takřka každou rostlinu. Málokdo ví, že mšice mohou napadnout nejen rostliny pěstované na zahradě, ale mohou se dostat i do bytu.

Mšice jsou škůdci pro rostliny velice nebezpeční, připravuje je totiž o živiny, což rostliny následně velmi oslabuje. Jeho hrůzovláda však panuje až do doby, dokud s nimi nezačneme bojovat. Rozmnožují se totiž velice rychle. Buďte proto pozorní, a pokud si všimnete, že rostliny napadly mšice, poradíme, jak s nimi rychle zatočit.

Často se stává, že pěstitelé si mšic nevšimnou. Přece jen se jedná o drobné tvory, které mohou dorůst do velikosti deseti milimetrů. Společně tvoří skupiny a napadají rostliny. Nejčastěji se vyskytují zespoda listů, proto kontrolujte nejčastěji tuto část rostliny. Kromě toho napadají také pupeny rostliny.

Mšice dokážou zničit celou úrodu. V boji proti nim pomůže chemie, ale i slunéčko sedmitečné

Jaké mšice ubližují rostlinám nejčastěji?

Nejčastěji se potýkáme s s mšicí zelnou, která trápí především pěstitele zelí, kedluben nebo podobné zeleniny. Jedná se o velice odolného škůdce a v případě objevení této mšice je třeba všechnu napadenou zeleninu spálit. Mšice řešetláková se zase zaměřuje jenom na brambory a mšice chmelová napadá především chmel. Abychom však nezůstali jenom u zeleniny, často jsou napadány také ovocné stromy, a to konkrétně na větvích. Napadá je takzvaná vlnatka krvavá a je nutné ji odstranit co nejdříve. Strom totiž dokáže vyčerpat až tak, že uhyne.

Mšice dokážou zničit celou úrodu. V boji proti nim pomůže chemie, ale i slunéčko sedmitečné

Jak s mšicemi bojovat?

Způsobů, jak účinně zatočit s mšicemi, je hned několik. Můžete zvolit přírodní cestu nebo to můžete zkusit s chemií. Pokud se rozhodnete pro chemické postřiky, manipulujte s nimi velice opatrně. Jsou totiž velice, velice agresivní, ovšem jsou stoprocentně účinné. Nejúčinnějším chemickým postřikem je Decis Flow, ale výhru v boji proti mšicím zajistí i Torant. Pokud se rozhodnete zatočit s mšicemi, které se usadily na pokojových rostlinách, zvolte takový postřik, který je určen přímo pro pokojové rostliny.

Jak již bylo zmíněno, je možné to zkusit přírodně. To znamená, že vysázíte na zahradu takové rostliny, které od přírody odpuzují škůdce. Vhodnou rostlinou je pažitka nebo také heřmánek.

Svěřte svou zahradu berušce

Beruška neboli slunéčko sedmitečné je fantastický bojovník v boji proti mšicím. Ví se o ní, že už za jeden jediný měsíc zlikviduje až tisíc mšic. Je to tedy další způsob, jak se mšic zbavit přírodní cestou.

Foto: Shuterstock.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!