Na čem se v koupelně drží nejvíc bakterií. Jak před nimi ochránit zubní kartáček?

Pokud byste měli hádat, na čem se u vás v koupelně drží nejvíce bakterií, jistě vás mezi prvními napadne záchodové prkénko. To to ale není. Budete jistě překvapeni až zjistíte, které místo ve vaší koupelně je z hlediska bakterií to nejšpinavější.

Kde se bakteriím daří nejlépe

Bakterie, viry a mikroby se nejvíce zdržují na klávesnicích mobilů, tabletů a počítačových klávesnic. Jen si vybavte kolikrát na své přístroje saháte neumytýma rukama nebo je odkládáte na různé povrchy i mimo váš domov. Bakterie mají žně i na površích, jako jsou tlačítka u bankomatů a výtahů, zvonky, kliky nebo madla v MHD. A co teprve taková kuchyň! V té se nachází 400x více bakterií, než v koupelně.

Čemu v koupelně věnovat pozornost

Po použití WC si vždy umyjte ruce mýdlem a spláchněte vodou. Mýdlo bakterie z vašich rukou uvolní a voda následně spláchne. Možná vás překvapí fakt, že v Evropě si po použití WC údajně umývá ruce pouze 60 % žen a 40 % mužů. Na veřejných WC si umyté ruce následně usušte do papírového ručníku, tím z nich odstraníte 70 % bakterií. Pokud však použijete k vysoušení rukou vzduchový sušič, ten zneškodní bakterií pouze něco málo přes 20 %.

Při čištění koupelny věnujte pozornost nejen viditelným povrchům, ale i odtokům vany nebo sprchy. V nich najdete často uchycené vlasy a jiné nečistoty, které pokud pravidelně neodstraňujete, tak se vám na nich v odtoku usídlí bakterie, které mohou časem i zapáchat.

Foto: Freepik

Jak uchránit kartáček před množícími se bakteriemi

Pokud patříte k lidem, kteří si schovávají zubní kartáček do koupelnové skříňky nebo si ho po použití přikrývají plastovým krytem, tak zadržte, je to kontraproduktivní. Před bakteriemi ho tak totiž neuchráníte. Štětinky kartáčku potřebují dobře proschnout, což se mu v uzavřeném prostoru nepodaří, takže se takto naopak stane rájem pro bakterie. Ukládejte proto kartáček ve svislé poloze na místě, kde může dobře větrat a nedotýká se jiného povrchu.

Foto: Freepik, zdroj: cnet, eu.usatoday, bathroomcity