Obáváte se budoucnosti po pandemii? Vytvořte si finanční rezervu

Ekonomické dopady pandemie koronaviru jsou závratné. Koronavirová krize má tvrdé následky na nemalou skupinu Čechů. Průzkum agentury Ipsos například odhalil, že pětina lidí nemá finanční rezervy ani na měsíc. I v následujících měsících se očekávají nižší příjmy a mnohým pracujícím hrozí také ztráta zaměstnání. Jak si v době pandemie vytvořit finanční rezervu?

Finance Čechů a koronavirus

Jak jsou na tom Češi s financemi? Podle průzkumu, který nechala udělat Modrá pyramida, se svými finančními rezervami vystačí alespoň půl roku zhruba čtvrtina Čechů. Čtvrt roku finanční rezervy vydrží necelé třetině a čtvrtina přiznává, že jim rezervy vystačí pouze na jeden měsíc. Jak už jsme nastínili výše, 20 procent lidí by se svými finančními rezervami nevystačilo ani jeden měsíc, jedná se především o mladé lidi do 35 let.

Nejen s ohledem na aktuální krizi ekonomové doporučují, aby domácnosti měly úspory, které by jim umožnily „přežít“ alespoň tři měsíce. Průzkum agentury IMAS pro Českou spořitelnu ukázal, že pro více než čtvrtinu lidí je odkládání peněz stranou důležité. Jen pět lidí ze sta nespoří vůbec, přičemž je průměrná výše měsíčních úspor 2720 Kč. Tato částka se oproti minulému roku snížila o 233 Kč. Podle Českého statistického úřadu má 20 až 25 procent domácností úspory do 10 000 Kč.

Dopady koronaviru na spoření

Analytici odhadují, že pandemie COVID-19 povede k tomu, že lidé začnou více šetřit a budou méně ochotni finančně riskovat. Tato skutečnost bude mít sice za následek to, že ekonomika poroste pomaleji, ale na druhou stranu bude stát na pevnějších základech. V době krize se zvýšil zájem o stavební spoření, v pololetí poskytly stavební spořitelny úvěry za 31,4 miliardy korun, meziročně o 30 % více. Zároveň také uzavřely 264 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což je o 10 procent více než v loňském roce.

Jak si vytvořit finanční rezervu?

Pojďte se s námi podívat na několik tipů odborníků, jak si v době pandemie koronaviru můžete vytvořit finanční rezervy a kde je možné ušetřit. Podíváme se na běžné účty, spořicí účty i hypoteční úvěry.

Běžné účty

Účet v bance má naprostá většina Čechů. Zajímavostí je, že Češi mají na svých běžných účtech více než 1 bilion korun. Většina bank v současnosti nabízí vedení účtu zdarma a také výběry bez poplatků. U některých bank je však vedení účtu zdarma pouze při splnění určitých podmínek, jednat se může například o splnění předem stanoveného obratu. V případě, že podmínku nesplníte, může vás čekat poměrně vysoký poplatek. Je tedy dobré si zjistit, jaké podmínky má vaše banka nastavené.

Pozor na kontokorentní úvěr

Máte na svém účtu schválený kontokorent neboli povolené přečerpání? Využijte ho jen v opravdu nejnutnějších případech. Kontokorentní úvěry totiž mívají velmi vysokou úrokovou sazbu, může se jednat až o 20 %. Výhodou kontokorentu je skutečnost, že není stanoven žádný pravidelný rozvrh splátek, musíte však počítat s již zmíněnou vysokou úrokovou sazbou a také možnými skrytými poplatky.

Spořicí účty

Díky epidemii koronaviru výrazně vzrostl zájem o spoření a tvorbu finanční rezervy. Bilance klientů v současnosti roste jak na běžných, tak i na spořicích účtech. Například Česká spořitelna zaznamenala nárůst úspor o 10 % oproti loňskému roku. Zájem o spořicí účty je čím dál tím vyšší, i přestože došlo ke snížení úroků. Důvodem bylo výrazné snížení sazeb Českou národní bankou. Úroková sazba se ale u jednotlivých bank liší.

TIP: Spořicí účet ING

ING Bank nabízí výhodný spořicí účet s garancí sazby 0,5 % p. a. na 3 měsíce. Založení spořicího účtu je zdarma a bez poplatků a velkou výhodou je také skutečnost, že si peníze můžete vybrat kdykoliv bez poplatků za převod.

Podílové fondy

Zájem Čechů roste také o investování prostřednictvím podílových fondů. Investice totiž přinášejí efektivnější zhodnocení finančních prostředků než spořicí účty. Například Česká spořitelna uvedla, že je objem finančních prostředků jejich klientů na spořicích účtech a podílových fondech téměř stejný.

Hypoteční úvěr

Objemy hypotéky ani v době pandemie nepoklesly a očekávaný významný propad hypotečního trhu se zatím nekonal. Například v dubnu bylo poskytnuto 6744 hypoték v celkovém objemu 17,84 miliardy korun, jednalo se tak o meziroční nárůst o více než 3,2 miliardy korun. Česká národní banka překvapila na začátku května tím, že snížila základní sazbu o 75 bazických bodů na 0,25 procenta. Banky na toto snížení reagovaly mírným poklesem úrokové sazby a umožnily také svým klientům odklad splátek.

Pojištění schopnosti splácet

V dnešní době se více než kdykoliv jindy vyplatí sjednat pojištění schopnosti splácet. Pojištění schopnosti splácet je možné sjednat k většině typů spotřebitelských úvěrů, ať už se jedná o hypoteční úvěry nebo leasingy. K hypotéce má uzavřenou pojistku schopnosti splácet zhruba třetina Čechů, v případě některých bank se pojištění vztahuje také na pandemii koronaviru.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!