Obrovská nevýhoda fotovoltaických panelů. Zatím se o ní moc neví, ale může nadělat nemalé potíže

Fotovoltaika se stává stále důležitějším zdrojem čisté a obnovitelné energie, a to zejména v době, kdy se celý svět snaží snížit svou uhlíkovou stopu a závislost na fosilních palivech. Instalace solárních panelů může pomoci spotřebitelům snížit náklady na elektrickou energii a zároveň přispět k životnímu prostředí. Mají však jednu velkou nevýhodu, která může s budoucností této technologie zacloumat. Tipnete si co to je?

Jaké jsou výhody solárních panelů a proč si je pořídit?

Výhodou fotovoltaiky je, že produkuje elektrickou energii ze slunečního svitu, což je čistý a obnovitelný zdroj energie. Tím je fotovoltaika účinným způsobem, jak snížit emise skleníkových plynů a závislost na fosilních palivech. Navíc, instalace solárních panelů na střechách nebo v jiných místech může pomoci snižovat náklady na elektrickou energii a zároveň poskytovat nezávislost na dodavateli energie.

Existuje několik důvodů, proč si pořídit fotovoltaiku:

  • Úspora nákladů: Instalace solárních panelů vám může pomoci snížit náklady na elektrickou energii.
  • Obnovitelný zdroj energie: Fotovoltaika produkuje elektrickou energii ze slunečního svitu, což je čistý a nekonečný zdroj energie.
  • Snižování uhlíkové stopy: Fotovoltaika pomáhá snižovat emise skleníkových plynů a závislost na fosilních palivech.
  • Nezávislost na dodavateli energie: Instalací solárních panelů se stáváte nezávislými na dodavateli elektrické energie a máte větší kontrolu nad svými náklady na energii.
  • Investice do budoucnosti: Fotovoltaika je stabilní a rostoucí odvětví s dobrými perspektivami pro budoucnost a může být zajímavou investicí.

Nedostatek stříbra může vše zkomplikovat

Možná vás to překvapí, ale při výrobě solárních panelů se spotřebovává poměrně velké množství stříbra, které má ze všech materiálů největší vodivost. S tím souvisí i zvýšená poptávka po tomto drahém materiálu, ovšem problém je v tom, že jeho množství je omezeno. Pokud by se celosvětově provedly všechny plány s ochranou životního prostředí, bylo by stříbro spotřebováno ještě před rokem 2050 a mohlo to tak celý proces zásadně ovlivnit. 

Foto: Shutterstock

Existuje řešení?

Ptáte se, jaké je řešení? Neleží v rukou vás, ani nás, ale vědců, kteří nyní řeší velice komplikovaný problém – jak stříbro při výrobě solárních panelů nahradit. Výzkum probíhá velice aktivně a vědci nadále apelují na to, aby do něj bylo investováno nemálo finančních prostředků. Jen tak se totiž v dohledné době může objevit účinná náhrada, která tento problém jednou provždy vyřeší. 

Každá nová technologie má svá úskalí, která musí porazit. U fotovoltaiky je to spotřeba stříbra, kterou může na jednu stranu snížit recyklace nepoužívaných fotovoltaických modelů nebo obnova či otevření další stříbrných dolů. Ani jedno však z hlediska nákladů a ekologie není zcela vhodným řešením, a tak nezbývá věřit, že věda si s tím poradí sama a brzy za stříbro představí ideálního nástupce. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Resourceworld, Seekingalpha