Pařez na zahradě lze odstranit svépomocí. Některé látky ho rozloží

Zbyl vám na zahradě pařez po pokáceném stromu a nevíte, jakým způsobem se ho efektivně zbavit? Nemusíte na jeho odstranění ihned volat odbornou firmu, která ho sice za pomoci těžké techniky odstraní i s kořeny, ale přijde vás to draho. Nástup těžké techniky navíc může vaši zahradu poškodit. Pařez můžete naštěstí odstranit i svépomocí. V boji vám pomohou některé chemické látky. Z pařezu si ale také můžete vyrobit efektní dekoraci a osvěžit jím tak vaši zahradu.

Odstraňte pařez pomocí dusíku

Pařez můžete odstranit, aniž byste ho museli vykopávat. Ulehčete si práci a raději ho posypte dusíkatým hnojivem. Nejprve pařez seřízněte těsně nad zemí, ideálně maximálně pět centimetrů nad povrch půdy a pomocí sekery nebo vrtačky do něj vyhlubte několik otvorů. Do těchto otvorů nasypte dusíkaté hnojivo a zbytky pařezu zasypte hlínou. Použít můžete dusičnan amonný, močovinu nebo přírodní guano. Tím započnete proces, kdy se v pařezu začnou usazovat houby a jiné organismy, které dřevo začnou rozkládat. Tento proces je ovšem časově náročný, pařez vám takto uhnije většinou během tří let.

Pařez odstraňte pomocí živého mycelia

Pokud nechcete čekat několik let, než pařez na vaší zahradě zmizí z povrchu zemského, použijte na jeho odstranění saprofytickou houbu mycelium, která se běžně vyskytuje v přírodě. Vy ji ale sežene i ve specializovaných obchodem. Postup je podobný jako v předchozím případě. Do nadzemní části pařezu vyhloubíte otvory, do nich nasypete tuto houbu a pařez přikryjete hlínou nebo listím. Houbu je potřeba udržovat ve vlhkém prostředí, jedině tak se zbytek pařezu rozloží během půl roku. Na volné místo můžete následně bez obav zasadit jiné rostliny. Mycelium je nepoškodí, protože se vyžívá pouze v neživých stromech. Na zdraví člověka nebo rostlin vliv naštěstí nemá.

Foto: Shutterstock

Použijte pařez jako dekoraci

Udělejte ze zdánlivé nevýhody výhodu a vytvořte z pařezu dekoraci, která se stane zajímavým prvkem vaší zahrady. Jak na to? Pařez vydlabejte, naplňte hlínou a použijte jako květináč. Dobře se v něm bude dařit hlavně letničkám, jako jsou macešky, muškáty nebo petúnie a afrikány.

Foto: Shutterstock, zdroj: DRPowerblog, Homesteadsurvivalsite