Plíseň v koupelně je velká nepříjemnost. Pomůže vám s ní mimo jiné chytrá houba

V koupelně se z důvodu vysoké vlhkosti vyskytne plíseň raz dva. Jak se ji můžete zbavit stejně rychle jako se objevila? Existuje hned několik různých způsobů včetně využití speciální houby. Jak na to?

Jak odhalit přítomnost plísně

To, že se ve vaší koupelně objevila plíseň, vám může napovědět nepříjemný zápach připomínající zatuchlost. Problém s plísní se většinou objeví v prostorách, kde se kumuluje vlhkost a málo se větrá. Právě zatuchlý vzduch tak může být první indicií.

Poté už je třeba se podívat po tmavých až černých skvrnách, které najdete nejčastěji v rozích sprchového koutu. Výjimkou ale není ani plíseň na stropě, a tak se nezapomeňte podívat i nad sebe. Plísní se daří také za nábytkem, a tak je na místě zkontrolovat i prostředí za skříněmi.

Ideální podmínky pro vznik plísně

Prevencí proti vzniku plísně může být pečlivé sledování vlhkosti vzduchu v dané místnosti. Tento nepříjemný návštěvník se totiž zdaleka nemusí omezit pouze na koupelnu. V bezpečí není ani kuchyně nebo třeba ložnice, pokud zde málo větráte.

Jakmile vlhkost stoupne nad 85 %, tak pro ni nastávají naprosto ideální podmínky. Ty podpoří teplota v rozmezí dvaceti až třiceti stupňů Celsia.

Foto: Shutterstock

Jak s plísní zatočit jednou provždy

Chcete se plísně zbavit bez zbytečné chemie? Použijte ocet nebo jedlou sodu. Ocet můžete klidně v plné síle nanést pomocí rozprašovače na celou zasaženou oblast. Skvěle tento postup zafunguje právě ve sprchovém koutě. Po třiceti minutách povrch opláchněte čistou vodou. Zeď by se tímto postupem mohla poškodit, a tak ji používejte na omyvatelné plochy.

Z jedlé sody zase můžete s pomocí pár kapek vody vyrobit čisticí pastu. Tu nechte zaschnout na postiženém místě a opět po třiceti minutách opláchněte. Nakonec skvěle funguje i takzvaná chytrá houba. Ta se používá k zahubení plísně na těle, ale stejně dobře vám pomůže v boji proti té na koupelnových dlaždičkách.

I když se plísně zcela zbavíte, je třeba jejímu vzniku aktivně předcházet. Jinak se s ní budete brzy trápit nanovo. Sledujte tedy vlhkost vzduchu v nejkritičtějších místnostech a dostatečně větrejte. Při prvních náznacích vzniku plísně pak můžete využít některou z uvedených rad.

Foto: Shutterstock, zdroj: Puroclean, thisoldhouse