Pokud spatříte tento nebezpečný hmyz, okamžitě utečte. Jeho bodnutí způsobuje vážné zdravotní problémy

Nebezpečné druhy hmyzu se nevyhýbají ani českým končinám. Většina z nich nebývá pro člověka riziková, nicméně díky změnám klimatu se nebezpečné druhy přibližují i k našim domovům. Například takový Komár tygrovaný.

Latinský název pro tohoto obtížného tvora je Aedes albopictus. Jeho domovinou je jihovýchodní Asie, avšak za posledních několik století se tento druh komára rozšířil i do střední Afriky a Jižní Ameriky. Díky stále teplejším zimám se mu nakonec podařilo uchytit i v Evropských zemích. Tento nevítaný společník může přenášet celou řadu nebezpečných chorob, z nichž některé mohou být pro člověka fatální.

Kde si dávat pozor a jak se dá poznat?

Komár tygrovaný je na pohled velmi snadno rozeznatelný. Jeho hlavním znakem jsou dobře viditelné bílé pruhy po těle a nohách. Stejně jako ostatním druhům, vyhovuje tomuto komáru vlhká a teplá prostředí. Avšak jeho vysoká schopnost se adaptovat mu dovoluje se vyskytovat v prostředích, kde panují naprosté klimatické rozdíly. Jedná se o velmi odolného tvora. Nemá problém vydržet extrémní teploty tropických oblastí a úspěšně ustojí relativně silné zimy, jelikož disponuje schopností hibernace.

V Evropě na něj můžeme narazit v celé řadě zemí. Původně byl zachycen v Albánii, následně ale prudce expandoval do Francie a Itálie. Dnes ho pozorujeme v celé řadě evropských zemí od oblíbeného Chorvatska až po Belgii. V Čechách se omezeně vyskytuje v okolí Mikulova. Vědci předpokládají, že v dalších letech budou jeho populace narůstat, což sebou ponese další zdravotní rizika.

Foto: Shutterstock

Jaké je bodnutí nebezpečné?

Komár tygrovaný může být přenašečem mnoha nebezpečných nemocí. Je o to více problematické, že jeho bodnutí nemusíme vůbec cítit. Navíc bodnutí není rozeznatelné od bodnutí jiného hmyzu. V momentu bodnutí se do těla hostitele dostávají nebezpečné viry a bakterie, které obvykle sídlí v zažívacím systému tohoto hmyzu. A které přenášené nemoci nás mohou potrápit?

  • Žlutá zimnice
  • Horečka Dengue
  • Horečka chikungunya – v roce 2007 se touto nemocí nakazilo asi 250 lidí, z nichž minimálně jeden nemoc nepřežil.
  • Zika virus – Ve světě (hlavně v Brazílii) působí tento virus vážné zdravotní komplikace gravidním ženám.
  • Druhotné infekce ze zanícených bodnutí

Musíme zmínit, že v Evropě (i u nás) jde více méně o ojedinělé případy. Nicméně v dnešní době, kdy cestování je snadnou záležitostí, je dobré mít povědomí o možných rizicích. Každý rok statisíce Čechů cestují do míst, kde je tento komár hojně rozšířen. Proto není na škodu opatrnost, znalost a prevence. Nepodceňujme přípravu do exotických lokalit a informujme se o možných rizicích. Ušetříme tak nejen peněženku, ale i zdraví.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ecdc.europa.eu, Sciencedirect