Citronová tráva: Léčivka z Asie, kterou skvěle využijete v kuchyni

Citronovou trávu můžete stejně jako bazalku či jiné běžné bylinky snadno pěstovat doma za oknem nebo na zahrádce. Jedná se o exotickou rostlinu pocházející z jihovýchodní Asie, ale hodně se pěstuje i v Africe, Americe a Austrálii. Je známa i u nás, kde se správně česky jmenuje voňatka citronová.

Využití v kuchyni

Bez citronové trávy se neobejde zejména indická a thajská kuchyně. Využívá se nejčastěji pro přípravu masa a vývarů. Do pokrmů se používají stonky, které lze občas koupit v obchodech se zeleninou, ovšem nevyrovnají se čerstvě utrženým na vlastní zahrádce či v truhlíku za oknem.

Foto: Pixabay.com

Stonky seřízněte těsně nad povrchem půdy, až když je rostlina dostatečně silná. Pak je oloupejte a nakrájejte nebo roztlučte. Můžete jimi dochucovat zeleninové saláty, rýži, ryby i drůbež. Společně s kořením jako je kari, koriandr, zázvor nebo chilli dodá především exotickému jídlu jedinečnou chuť.

Foto: Pixabay.com

Léčivé účinky

Voňatka citronová je také výbornou léčivkou, která má antibakteriální účinky. Proto se například odvar z ní doporučuje při nachlazení, bronchitidě, kašli, ale i při trávicích problémech. Používaná je také pro své povzbuzující účinky. Působí pozitivně na činnost mozku, posiluje paměť a pomáhá udržet koncentraci.

Doporučuje se také při depresivních stavech, stresu, psychické únavě a nervových potížích. Kladně ovlivňuje i trávení nebo snižování překyselení žaludku. Významná je také podpora léčby běžných onemocnění, jako je chřipka, horečka, nachlazení, bolesti hlavy, ale rovněž se doporučuje i na astma.

Pro většinu těchto případů je nejlepší variantou příprava čaje z citronové trávy. Stonky se zalijí vařící vodou a vznikne světle žlutý nálev výrazně citronové, mírně kořeněné vůně. Citronovou trávu můžete použít i k dochucení ostatních čajů, ať už teplých nebo ledových, ale i různých pokrmů doporučovaných k léčení nachlazení a jiných neduhů. Jedinečná je například kombinace voňatky s česnekem, šalotkou nebo paprikou.

Nezanedbatelný přínos má citronová tráva i při zevním použití. Například je dobrá na příliš mastnou pleť, ale také se doporučuje na různé plísňové choroby nebo revmatické potíže.

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.