Pěstujte bylinky po celý rok. Odvděčí se vám na fyzickém i duševním zdraví

Bylinky by neměly na žádné zahradě chybět. Kromě klasických rostlin dejte prostor na své zahradě i bylinkám, protože právě ty vás ochrání před mnohými zdravotními neduhy a potížemi. Pokud vás trápí pálení žáhy nebo máte potíže s močovým měchýřem, bylinky mohou být vaší první pomocí. Jenom byste měli vědět, jak na pěstování bylinek po celý rok.

Mnozí pěstitelé se domnívají, že se bylinky pěstují jenom během léta, kdy mají dostatek tepla, světla a taky vody. Jenže pravdou je, že bylinky se mohou pěstovat po celý rok. Mohou se totiž pěstovat jak na balkoně, na zahradě, tak i v interiéru.

Pěstujeme bylinky v květináči, supermarketovým bylinkám se však raději vyhněte

Když teploty padají k nule, pěstování bylinek je nutné směřovat do našich interiérů a do květináčů. Bylinkám se v květináčích daří velmi dobře, pěstovat se dají v nejrůznějších nádobách, dokonce i v truhlících. Ideální místo pro ně je na okně, kde mají dostatek světla, které ke svému spokojenému životu potřebují.

V poledních letech jsou velmi oblíbené bylinky, jako je bazalka, rýmovník, meduňka, také levandule nebo rozmarýn, oregano nebo petrželka s tymiánem. Koriandr se však také stává velice oblíbenou pěstovanou bylinkou.

Pozor! Pro pěstování v květináči nejsou vhodné bylinky zakoupené v supermarketu. Ty jsou určené spíše pro rychlou spotřebu, většinou nevydrží dlouho. Navíc často jsou vysázeny do substrátu, který bývá napaden plísní.

Jak na přezimování bylinek

Málokterý pěstitel bylinek ví, že i bylinky se musí zazimovat, pokud se tedy pěstují venku. Podmínky pro přezimování se liší vždycky druh od druhu, nejsou pro všechny bylinky stejné. Pokud právě osazujete truhlíky nebo pokud se na to chystáte hned z jara, doporučujeme do truhlíku dát takové bylinky, které mají podobné podmínky pro přezimování. Usnadníte si tak práci právě v tomto podzimním období, kdy budete muset byliny z venku přenést dovnitř.

Pokud jsou bylinky choulostivé na světlo, měly by se přezimovat v místnostech, kde se teplota pohybuje mezi deseti až dvaceti stupňů. Čím vyšší teplota v interiéru bude, tím více je třeba rostliny zalévat.

Foto: Unsplash.com.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

DISKUZE