Ušetřit desítky procent za vytápění není složité. Důležité je upravit okna na zimní režim

Plastová okna potřebují před zimou nejen údržbu, ale také nastavit zimní režim. Spousta lidí o tom nemá tušení a zbytečně přichází o peníze. A přitom to doma zvládnete udělat sami. Dešťové kapky bubnují o střechu a okenní tabulky a teploty na teploměru jsou na stále nižších příčkách. Topná sezóna je nepříjemným obdobím pro všechny domácnosti. Každý přemýšlí, jak ušetřit na energiích za topení a dělá vše proto, aby dostatečně zateplil své stavení. Přitom spousta z nás dělá základní chybu a ignoruje nastavení svých oken. A tím se jim vesele ztrácí teplo i peníze z domu.

Okna seřiďte co nejdříve

Je nejvyšší čas se svým oknům začít věnovat. Máme ještě čas dořešit případné opravy, zavolat profesionály na pomoc, případně udělat drobnější rekonstrukce. Nejdříve se zaměříme na přepnutí oken do režimu zimního období. Jak to vlastně celé funguje?

Plastová okna mívají dva režimy. Zimní a letní. Letní režim je nastaven na lepší recirkulaci vzduchu, za omezení těsnící schopnosti oken. Díky tomu se lépe provzdušní místnosti i okenní oblasti, omezí se vznik plísní a nadměrné vlhkosti. To vše samozřejmě za cenu tepelných ztrát, které jsou v létě stejně nepodstatné.

Opakem je zimní období. Zde se snažte zamezit tepelným ztrátám za každou cenu. Proto se okna přepínají do zimního režimu. Těsnění okna se zvýší a sníží se celková recirkulace vzduchu.

Upozorňuji, že ne všechna okna nutně musí mít přepínání těchto režimů. Nejsnadněji to zjistíte tak, že vaše okna disponují přepínači, nebo čepy. Pokud jste nic takového, ani podobného nenašli, tak vaše okna nejspíše tyto funkce nemají.

Freepik
Foto: Freepik

Jak přepnout do zimního režimu

Nejdříve si nachystáme sadu imbusových šroubů, nebo kleště. Otevřeme obě křídla dokořán a hledáme tzv. stavěcí šroub. Ten bývá umístěn na boku křídla okna. Najděte vhodný imbus a šroub otáčejte proti směru hodinových ručiček. Obvykle stačí šroub otočit o cca 90 stupňů. Čím větší je tlak, tím lépe izolují. Nicméně musíte pracovat s citem, abyste celý mechanismus nepoškodili.

Dále je velmi vhodné zkontrolovat těsnění u oken, případně ho vyměnit, opravit případná poškození rámu oken a celkově se přesvědčit, zda je okno v dobré kondici.

Foto: Shutterstock, zdroj: Homemaster, Alp.am