Přežijte vedra i bez použití klimatizace. Jak si co nejúčinněji vychladit byt

V letních měsících si všichni přejeme, aby bylo pořád teplo. Jenže potom, když je tepla už moc a chceme si odpočinout, hledáme možnosti, jak se ochladit. Venku se můžeme koupat v bazénu nebo jezdit na koupaliště, ale co doma? Jak si máme ochladit domácnost a ulevit od spalujících veder, když nemáme klimatizaci? Podíváme se na pár tipů, které vám pomůžou bojovat s vedrem v domácnosti.

Zastínění oken žaluziemi, roletami, závěsy

V létě je potřeba kontrolovat množství paprsků, které se nám dostává do domácnosti. Mnoho domů či bytů mající okna na jih, mají v těchto místnostech velké vedro. Proto využijte nejlépe žaluzie, zatemňovací závěsy, rolety a jiné zastínění, které máte k dispozici. Když do místností nepustíte paprsky, uleví se vám a vzduch se nebude tolik ohřívat. Pro větší účinek se také doporučuje namočit závěsy vodou například rozprašovačem.

Větrejte večer, v noci a po dešti

Když se v letních měsících teploty vyšplhají až k třicítkám, je lepší nepouštět teplý vzduch do domácnosti. Zavřete v celém bytě či domě okna. Větrání si nechte na večer, brzké ráno nebo nejlépe na noc, kdy se vzduch citelně ochladí. Otevřete všechny okna, aby proudil vzduch. Doporučuje se větrat také po dešti, kdy je vzduch vlhčí a pocitově chladnější. Při větrání v noci, také nezapomeňte na sítě do oken nebo odpuzovače hmyzu.

Foto: Shutterstock

Používejte ventilátory

Ventilátor je skvělá věc. Za pár korun vám ihned uleví od velkých veder. Stačí ho umístit nejlépe někam doprostřed místnosti. Můžete přes ventilátor ještě přehodit mokrý ručník, aby se vzduch co nejdříve ochladil a zvlhčil nebo dát před ventilátor sklenici plněnou kostky ledu.

Omezení chodu spotřebičů

Je běžné, že v místnostech necháváme běžet spotřebiče, které normálně využíváme – televize, počítač, tablet aj. V létě je dobré omezit jejich používání nebo minimálně je nenechávat běžet zbytečně naprázdno, i když nejsou zrovna aktuálně využívány. Spotřebiče totiž také velmi oteplují vzduch v místnostech. Omezení vaření a používání trouby, také pomůže. Čím méně zdrojů tepla v létě přispívá k vyšší teplotě v domácnosti, tím lépe.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Spruce, autorský článek