Při malování interiéru nezapomínejte na základní pravidla

Na oživení pokoje dost často postačí pouhé vymalování. Můžete použít jen čistě bílou barvu a pak na nově vymalovanou zeď dát pěkný obraz. Můžete si také zvolit barevnou zeď nebo zvolit variantu nápaditých vzorů. Malování ale není jen o barvě. Je třeba dodržovat několik základních pravidel, aby vaše zdi vypadaly jako nové a vydržely dlouhá léta. A kdy jindy se pustit do malování, když nám venku řádí koronavirus?

1. Zajištění nábytku

Odstěhujte nábytek, kvůli přístupu ke zdem a zakryjte ho krycí folií, aby se nezašpinil od barvy. Vypínače, zásuvky, kraje oken, dveří, lišty a vše co nechcete, aby se vám zašpinilo od barvy, přelepte maskovací páskou.

2. Očištění od staré barvy

Jestli potřebujete zeď očistit od staré barvy, poznáte jednoduše. Stará barva se odlupuje. Tento krok nepodceňujte, pokud neodstraníte starou odlupující se barvu ze zdi, odlepí se vám spolu se starou i nová barva. Zeď se čistí drátěnou houbičkou.

3. Vyrovnání zdi a zadělání děr

Pokud zeď musíte vyrovnat, tak první krok je nutností. Na úpravu zdi se používá sádra nebo cement.

4. Očištění od prachu

Pokud máte zaprášené zdi, musíte je nejdříve očistit namočeným smetáčkem ve vodě, jinak barva na zdech nebude držet.

5. Penetrace

Tento krok zajišťuje lepší spojení barvy se zdí a barva bude mít delší trvanlivost i na několik let. Na penetraci se kupuje příměs stavebních směsí a nanáší se na zeď válečkem nebo štětkou.

6. Malování

Můžete si namíchat barvu podle návodu a začít s malováním. Štětka se používá pro natření rohů a pro první nátěr zdí. Na stropy je nejlepší váleček s teleskopickou tyčí a vždy malujte směrem od oken na konec místnosti, aby ve dne nebyli vidět přechody od válečku. Na druhý nátěr zdí zvolte váleček nebo i stříkací pistoli, která se hodí pro větší plochy. Pokud na zdi máte šmouhy, musíte zeď natřít i potřetí.

Foto: Shutterstock

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!