Nejčastější chyby při třídění odpadu

V třídění odpadů jsme jedním z národů, které k němu přistupují velmi zodpovědně. V téměř každé ulici se nachází kromě kontejneru na směsný odpad i ty na papír, sklo a plast, někde už i bio odpad. Existují ale stále ještě položky, které většina lidí třídí špatně. Na co si dávat při třídění odpadu pozor, aby nebylo zbytečné? Chybně vytříděný odpad totiž nejen zabírá místo v kontejnerech, ale především znehodnocuje ostatní vytříděné položky a komplikuje jejich další zpracování.

Co nepatří do modrého kontejneru

Rolička od toaletního papíru a plato od vajec jsou asi dvě nejčastější položky, které jsou chybně vytříděné. Je na první pohled jasné, že tyto výrobky jsou zhotoveny z papíru a proto se logicky nabízí, že přijdou do modrého kontejneru, do kterého patří právě papír. Je to ale chyba. Rolička od toaletního papíru i papírový obal od vajec jsou vyrobené z recyklovaného papíru a proto se již nedají dále recyklovat. Patří teda do směsného odpadu, tedy do klasických černých popelnic, do kterých dáváte nerecyklovatelný odpad z vaší domácnosti.

Do modré popelnice nevhazujte jakkoliv znečištěný papír, například mastnou krabici od pizzy, která by mohla znehodnotit celý obsah popelnice. Ani kelímek od kávy nepatří nikam jinam než do směsného odpadu. Kelímek je sice papírový, ale potažený tenkou vrstvou plastu, která zabezpečuje, že váš nápoj zůstane uvnitř tohoto kelímku. Z toho důvodu ale není kelímek dále vhodný k recyklaci.

Co nevhazovat do popelnice určené pro sklo

Do zelených popelnic určených na sklo můžete bez obav házet skleněné lahve od alkoholu i zavařovací sklenice. V žádném případě do něj ale nevkládejte zrcadla jakékoliv velikosti. Důvod je prostý. Na zrcadlu je na skleněné desce zrcadlová vrstva kovu, která by mohla celý odpad při dalším zpracování znehodnotit.

Foto: Freepik

Jaký odpad překvapivě patří do žluté popelnice

Koupili jste si novou televizi a zbyl vám po ní velký kus polystyrénu nebo jste nedojedli jídlo v restauraci a nechali si ho zabalit do termokrabičky na později? Možná vás první napadne, že tyto produkty patří do klasického odpadu. Není to tak. Polystyrén i termokrabičky jdou dále recyklovatelné a proto je můžete bez obav vhodit do žlutého kontejneru určeného na plast.

Foto: Shutterstock, zdroj: waste4change, believe.earth