Jak zjistit, zda je baterie nabitá. Není třeba ji olizovat, prostě ji hoďte na stůl

Pomíchaly se vám v šuplíku baterie nebo jste nějaké náhodně objevili a rádi byste zjistili, jestli vám ještě poslouží nebo je lepší je rovnou vytřídit do elektroodpadu a zbytečně neskladovat? Možná k zjišťování funkčnosti baterie praktikuje velmi rozšířený způsob, kdy baterii přiložíte koncem na váš jazyk. Jemné brnění údajně znamená, že je ještě nabitá a vhodná k použití. Tento  způsob testování funkčnosti baterií je ale rizikový kvůli vysoké toxicitě baterie. A to především v případě, že je baterie rezavá či poškozená.

Jak rychle poznat, zdali je baterie nabitá

Tužkové baterie o velikosti AA jsou nejčastěji používané baterie, které mají široké využití. Používají se do hodin, mlýnků na koření, dětských hraček nebo elektroniky. Profesionálně se nabití baterií měří pomocí multimetru. Ten ale doma každý nemá. Nemáte-li tedy doma multimetr, který by vám změřil nabití baterie, můžete si pomoct jednoduchým způsobem, díky kterému nebudete muset dlouho přemýšlet, jestli je baterii potřeba vyhodit nebo ne.

Jak tedy na to? Položte baterii na rovný, tvrdý povrch, například stůl. Postavte ji tak, aby stála a minusová strana byla položena na tvrdém povrchu. Poté baterii zvedněte rukou do výšky několika centimetrů a pusťte zpátky na stůl. Pokud baterie zůstane po dopadu na stůl stát, je nabitá. Jestli spadne, je vybitá nebo má málo energie. Chcete-li si být skutečně jistí výsledkem, tak tento postup zopakujte několikrát.

Foto: Shutterstock

S rozpoznáním funkčnosti baterie vám pomůže i kompas

Pokud vás baví zkoumat fyzikální zákony a máte doma kompas, jistě se vám zalíbí i následující způsob ověřování funkčnosti baterie. Na kompas položte baterii a sledujte pohyb střelky kompasu. Ustálí-li se a směřuje-li její červená část k minusu a bílá k plusu, baterie je nabitá. Jestli je to naopak a střelka kompasu se neustálí a neustále se vychyluje, baterie je vybitá nebo málo nabitá a její napětí se pohybuje pod 1,1 V.

Foto: Shutterstock, zdroj: petapixel, princeton