Správným splachováním toalety ušetříte spoustu peněz

Každodenní potřeba zajít na toaletu je něco, co člověk nemůže nijak omezit. Přesto lze právě na jednotlivém spláchnutí ušetřit až 40 % vody. Díky jednoduchým trikům se můžete stát mnohem ekologičtějšími a zároveň ušetřit spoustu peněz na účtech za vodu.

Můžete hodně ušetřit

V dnešní době se lidé snaží šetřit na mnoha věcech, avšak často zapomínají, že mohou výrazně ovlivnit také spotřebu vody během splachování toalety. Průměrný člověk zajde na toaletu asi sedmkrát denně, přičemž dohromady za den spotřebuje až neuvěřitelných 70 litrů vody. Existuje však několik efektivních způsobů, jak tuto spotřebu snížit, aniž by to omezilo běžné fungování.

Moderní toalety

Jedním z kroků, kterým můžete značně uspořit při splachování, je instalace moderních typů toalet. Novější typy toalet mají možnost výběru různého objemu vody ke splachování. Dvě tlačítka totiž umožňují přesně dávkovat potřebné množství, většinou 3 a 6 litrů. Oproti jednoduchému řešení s jediným tlačítkem, které spláchne vždy velké množství, tak může úspora dosáhnout až 50 %. Pokud vaše toaleta takové řešení nemá, zvažte její výměnu.

Pravidelná údržba

Další neméně důležitou oblastí, kde můžete ušetřit, jsou netěsnosti a drobné úniky vody. Protékající toaleta totiž může způsobit, že vám z účtu za vodu rychle ubývají peníze. Za pouhou jednu hodinu dokáže takový únik vody způsobit promarněných až 80 litrů, což je necelá stokoruna. Abyste se tomuto problému vyhnuli, zkontrolujte pravidelně stav těsnění a případně zavolejte instalatéra.

Foto: Shutterstock

Splachujete opravdu šetrně?

Častou chybou, která zbytečně zvyšuje spotřebu vody, je splachování drobných zbytků jídel. Tato praxe vám sice možná ušetří starosti se znehodnoceným odpadem, ale rozhodně už nemyslí na vaši peněženku. Naučte se raději nespotřebované jídlo vyhazovat do koše nebo kompostu.

Zajímavou alternativou, jak můžete ušetřit, je využít dešťovou vodu. Pokud máte možnost ji sbírat, může být skvělou ekologickou volbou nejen pro zalévání, ale i pro splachování toalety. Stačí si na balkon či zahradu umístit vhodnou sběrnou nádobu a použít ji v případě potřeby.

Pokud uplatníte všechna tato doporučení, můžete dosáhnout skutečně markantních úspor. Splachování toalety bude stát jen zlomek nákladů, které jste doposud vynakládali. Neváhejte proto a začněte šetřit už dnes!

Foto: Shutterstock, zdroj: Nidirect, csmonitor, SAWater