Daň z nemovitosti stoupla některým lidem až pětinásobně

Zvýšení daně z nemovitosti, které letos již postihlo Českou republiku, je pro občany dvojnásobně bolestivé. O tom, jak velké náklady do budoucnosti nás občany postihnou, si povíme v následujících odstavcích.

Daň z nemovitosti se zvyšuje

Daň se totiž zvýšila nejen ze strany státu, ale také jednotlivých obcí. Například obyvatelé Zlína se ocitli v nepříjemné situaci, když zjistili, že letos zaplatí na dani z nemovitosti až pětkrát více než v minulých letech.

Vlastníci nemovitostí jsou povinni každý rok platit daň. Tato daň se vztahuje na domy, bytové jednotky, pozemky, stavby a podobně. Termín splatnosti této daně je nejpozději do 31. května, přičemž částky přesahující 5 tisíc korun lze rozdělit na dvě splátky. Zatímco tato povinnost není nic nového, v roce 2024 dochází k významnému zvýšení výše této daně.

Změny ve dvou úrovních

Změny v daních z nemovitostí jsou realizovány na dvou úrovních. Daň z nemovitosti je obsažena v konsolidačním balíčku. Druhá úroveň je na jednotlivých krajů a obcí. Bez ohledu na to, zda se jedná o změny na úrovni státu nebo na úrovni obcí, ve většině případů to povede k výraznému nárůstu nákladů.

Zdražení daně z nemovitosti přichází nejen z jednoho, ale hned z dvou směrů. Nejvýraznější změnou, kterou plánuje stát v rámci svého konsolidačního balíčku, bude pravděpodobně zvýšení sazeb daně. Ty se liší podle typu nemovitosti a průměrné navýšení by mělo dosáhnout až 80 %. Kromě toho se zavádí inflační koeficient, jenž se plně projeví až v následujících letech.

Foto: Shutterstock

Obce mohou získat výhodu pomocí koeficientů

Obce nyní také získávají možnost zvyšovat daň z nemovitosti pomocí místních koeficientů. Toto navýšení se má v jednotlivých obcích značně lišit, a to podle konkrétních podmínek dané obce. Navíc může obec zvýšit koeficient pouze v určitých vybraných lokalitách, často ve městech s obchodními centry, hlavními dopravními tepnami a podobně.

Pro některé je dobrá zpráva, že konsolidační balíček nepředpokládá obnovení daně z nabytí nemovitých věcí. Tato daň nebyla malá – sazba činila 4 %. Například při nákupu domu za 6 milionů korun by činila daň z nabytí nemovitých věcí 240 tisíc korun. V porovnání s tím je daň z nemovitosti relativně malou až zanedbatelnou částkou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Financnisprava, Podnikatel