Možná už jste podobnou situaci zažili. Kotel běží na plné obrátky, energie nám protékají mezi prsty a radiátor je stejně na mnoha místech studený, případně se neohřívá vůbec. Je nejčastěji špatně odvzdušněnou topnou soustavou.
Zavzdušněný radiátor není složité odhalit. Jak jsme psali v úvodu, přiložte ruku na různá místa na radiátoru a uvidíte, která místa jsou studená. V některých případech může být studený celý radiátor. Také při jeho spuštění zřetelně uslyšíte šplouchání a bublání. Postupně zkontrolujeme celou topnou soustavu v bytě.
Radiátory odvzdušňujeme od nejníže postavených, až po ty nejvyšší. Připravme se na to, že celý postup můžeme opakovat několikrát.
Jak na to vám objasníme v několika jednoduchých bodech. Nejdříve si musíme připravit nářadí, budeme potřebovat odvzdušňovací klíč, případně šroubovák s plochou hlavou. Dále už jen mísu na zachycení vody a hadr na případné větší úniky vody.
Následně nechte topení nahřát. Zhruba po půl hodině topení překontrolujte a v případě potřeby ho znovu zkuste odvzdušnit.
Kontrolu zavzdušnění topné soustavy je vhodné provádět před začátkem topné sezóny. Pak je nejlepší kontrolovat topení jednou za měsíc.
Pokud se vám ani na několikátý pokus nedaří topení odvzdušnit, nezbyde než se obrátit na profesionály. Problém nemusí být nutně u vás. Největší problémy mohou býti v panelových domech. Jakýkoliv stavební zásah do topné soustavy v jiném bytě může znamenat problém u vás. Je proto na technicích, aby závadu našli a odstranili. Jinak vás tento problém může stát tisíce korun, a to nejen na energiích.
Foto: Shutterstock, zdroj: Eonenergy, Homeserve
Aktualizace: 26.9.2022 22:44
Obliba fotovoltaiky na střechách stále narůstá. Proč taky ne. Ušetříte, a navíc žijete o něco… Zobrazit více
Palivové dřevo musí být suché. Jen tak se snadno zapaluje, déle hoří a vytváří vyšší… Zobrazit více