Udělejte ze staré židle novou. Jak ji správně přečalounit

Opotřebované a staré židle není třeba hned vyhazovat. Pokud se s tímto kusem nábytku nechcete rozloučit, tak se můžete pokusit židle sami přečalounit. Není to složité a zvládne to téměř každý. Stačí jen trocha materiálu, zdravé ruce a chuť do práce.

Příprava židle před prací

Nové čalounění znamená i celkovou renovaci židle. Nebudeme přece čalounit olezlý a nevzhledný kus nábytku. Čalounění totiž je totiž až posledním bodem. Židli musíme prvně uvést do perfektního stavu.

Nejdříve musíme na židli opravit veškeré poškození a vady. Zkontrolujte všechny šrouby, vruty, zpevněte celou konstrukci a zbavte se starého čalounění. Následně odstraňte starý lak, celou židli přebruste, nalakujte a případně i natřete vhodnou barvou.

Až budete hotovi, můžeme přistoupit k hlavnímu bodu. Nachystáme si potřebné nářadí a materiál.

  • Ostrý nůž (nejlépe lámací)
  • Kladivo
  • Nůžky
  • Čalounické hřebíky a sponky
  • Látku z pevného textilu
  • Výplň pod čalounění (plsť, molitan, vatelín apod.)
  • Velký kus kartonu pro obkreslování
  • Tužku
Foto: Shutterstock

Čalouníme

Obkreslíme si tvar potahované plochy na karton a vyrobíme si tak šablonu. Tato šablona nám poslouží k přenému zanesení tvaru na výplň a potahy. Ujistěte se, že výplň kopíruje velikost a tvar plochy kterou potahujeme. Pokud kalkulujete i s přetahem látky přes okraje sedáku, udělejte si při vyřezávání výplně dostatečnou rezervu na přetah. S rezervou počítejte i v případě potahu, bude ho totiž nutné ukotvit sponkami a hřebíčky na spodní stranu.

Molitanová výplň se nejčastěji na potahovanou plochu lepí, ale můžete ho připevnit i jinak. Důležité je, aby dobře držel. K lepení se nejlépe hodí lepidla vhodná přímo na textilie, případně přímo čalounické lepidlo.

Látku při potahování dobře zajistěte proti posunu špendlíky a až poté ji ukotvěte pomocí hřebíčků nebo sponek. Je naprosto nezbytné látku udržet neustále napnutou. Dejte jen pozor, abyste přílišným napínáním nepoškodili případné vzory na látce. Připevňujte ji střídavě na protilehlých stranách. Potah se ukotví v rozích až nakonec, rohy přeložte přes sebe a uchyťte je. Látka by měla za kotvením přečnívat zhruba o dva centimetry.

Foto: Shutterstock, zdroj: familyhandyman, lovelyetc