Tepelné čerpadlo ušetří až polovinu nákladů. Jak vybrat to správné? 

V poslední době se výběr vhodného topného systému do domu stává stále aktuálnější. Rostoucí ceny energií a chuť po úspoře se spojují v zájem o nové technologie. Jak si však vybrat takovou, která bude efektivní, přitom si vybrat správné řešení pro svůj dům? Odpovědi tohoto širokého tématu si nastíníme v následujícím článku. 

Co je tepelné čerpadlo?

Zní to možná banálně, ale začněme základní definicí toho, co vlastně tepelné čerpadlo je. Jedná se o moderní a také ekologickou formu vytápění a ohřevu vody v rodinných domech. A proč tepelné čerpadlo ušetří až třetinu provozních nákladů? Protože pro svůj provoz využívá energii dostupnou z okolního prostředí.

Co je tím konkrétně myšleno – teplo se vlastně nachází všude kolem nás, ve vzduchu, vodě a také v zemi. A přesně odtud tepelné čerpadlo k vytápění rodinných domů čerpá obnovitelné energie, které se označují také jako nízkopotenciální, tedy takové, kterým k přímému využití brání nízké teploty. Tepelné čerpadlo odebírá tuto energie ze země, vzduchu nebo vody a tímto teplem ohřívá vodu pro vytápění domu. 

Jak se orientovat ve správném výběru

Na co se při rozhodování zaměřit? Základní pomůckou je využití energie, která je snadno dostupná v okolí vašeho domu. Rozšířené jsou především čerpadla, která využívají okolní vzduch, tím odpadá vrt, který je nutný u těch, které energii čerpají z vody nebo země. Pochopitelně, všechno má svá úskalí a pokud se rozhodnete pro finančně přijatelnou možnost vzduch, musíte mít na paměti, že je nejméně efektivní. Naopak nejúčinnější tepelná čerpadla využívají teplo země a mají nízké provozní náklady. 

Při výběru se také odrážíme od tepelných ztrát, které má náš dům. Novostavby se vyznačují malou ztrátou, nejlépe jsou na tom domy pasivní. U starších staveb je nutné automaticky počítat s velkými tepelnými úniky, které mohou mít na provoz čerpadla takový vliv, že se tato technologie nemusí vyplatit.

Foto: Shutterstock

Topný faktor

Topný faktor (COP) rozhoduje o úsporném provozu tepelného čerpadla. Jde o poměr získané tepelné energie k dodání elektrické energie, protože čerpadlo je poháněno elektrickým proudem. Často se stává, že je na tepelném čerpadlu udána hodnota COP v normovaných podmínkách, ovšem ty se mohou lišit v závislosti na typu stavby a údaj se tak stává velice orientačním. Obecně platí, že čím vyšší topný faktor tepelné čerpadlo má, tím úspornější je jeho provoz.

Poslední radou na závěr je důsledný výběr kvalifikovaného dodavatele této technologie a schopnost porozumět jejím základním nárokům. Ušetříte si tak zklamání, kdy provoz tepelného čerpadla nepřinese takové úlevy, jaké jste od něj očekávali. 

Foto: Shutterstock, zdroj: CNET, boilers-attack