V každé zásuvce se nachází kovová tyčinka. Pro správné fungování je zcela klíčová

Ve světě moderní elektroniky si málokdo všímá drobné kovové tyčinky v zásuvce. Přesto je tato nenápadná součástka klíčovým prvkem pro správné fungování a bezpečnost elektrických zařízení. Znalci jistě vědí, k čemu tento drobný prvek slouží, pro ostatní nabídneme vysvětlení níže.

Bezpečnost a ochrana v zásuvce

Kovová tyčinka ve zásuvce není jen dekorační prvek, ale klíčový prvek pro bezpečné fungování elektrických zařízení. Její účel spočívá v principu uzemnění, který poskytuje ochranu před případnou poruchou a zajišťuje bezpečný provoz používané elektroniky. Tato tyčinka je spojena s uzemňovacím systémem celého elektrického vedení. Uzemňovací systém je obvykle zastoupen kovovou tyčí zapouštěnou do země, do které je naveden příslušný uzemňovací drát.

Kontrolujte pravidelně

Uzemnit znamená spojovat jakýkoliv vodič nebo vodivou část s hmotou Země. V případě poruchy nebo přepětí umožňuje bezpečný odtok přebytečného proudu do zemní hmoty. To minimalizuje riziko úrazu elektrickým proudem a chrání uživatele i elektronická zařízení. Uzemnění poskytuje i ochranu před případným přepětím, což zabraní poškození citlivých elektronických součástek. Správné uzemnění vyžaduje pravidelnou kontrolu elektrických instalací, která by se v žádném případě neměla podceňovat. Mohlo by to vyjít opravdu velice draho.

A co zbylé dva otvory?

Dvouotvorový design ve zásuvce není pouze estetickým prvkem, ale má klíčovou funkci v bezpečném a standardizovaném používání elektrických zařízení. Tento design totiž umožňuje pouze logické připojení dvouřadové zásuvky, což snižuje riziko krátkého spojení a případného úrazu elektrickým proudem. Navíc díky většímu a menšímu otvoru lze dosáhnout polarizovaného připojení, což chrání nejen před nesprávným zapojením zařízení ale také minimalizuje možnost poškození zařízení nebo vzniku požáru.

Foto: Shutterstock

Standardy pro celý svět

Další význam spočívá i v mezinárodní standardizaci. Dvouotvorový design je běžným standardem pro elektrické zásuvky na téměř celém světě. To usnadňuje kompatibilitu elektrických zařízení a přináší jednotu do elektrické infrastruktury, což je výhodné zejména při cestování. Samozřejmě i pro výrobce elektrospotřebičů je daleko levnější vyrábět jen jednu koncovku do celého světa, než několik různých.

Foto: Shutterstock, zdroj: Elektrika, HouseDigest