Vysoké ceny bydlení vyhánějí lidi do mobilheimů. Jak se bydlí na pár metrech?

Zkusili jste někdy bydlet na 30 metrech čtverečních nebo postavit dům za den? Myslíte si, že je to nereálné? Ne, není, je to skutečnost. S trochou skromnosti se na takovém prostoru opravdu dá žít a s technologiemi dnešní doby je skutečně možné sestavit takový mobilheim během jednoho jediného dne. Silná konkurence architekty motivuje, aby přicházeli s novými originálními nápady a nebáli se experimentů. Dnešní uspěchaná doba je pro mobilheimy jako stavěná. Každý chce rychle vydělávat peníze, rychle začít stavět a mít co nejdřív rodinu. Nemluvě o vysokých cenách běžných bytů.

Sestavení je rychlé

Firmy, které se zabývají výrobou mobilheimů se soustředí jak na zevnějšek tak na interiér domu. Vše musí plnit svůj účel. Je asi jasné, že na ploše 30 metrů čtverečních není místo na nějaké nesmyslné doplňky. Výroba takového minidomku trvá 8 týdnů. Samotné sestavení na vámi zvolené místo zabere pouze jeden jediný den. Když to porovnáte s časem, který byste strávili stavěním klasického domu z cihel, zjistíte, že postavit mobilheim je opravdu snadné. Španělské architektonické studio Ábaton si dalo s návrhem útulného mobilheim velkou práci a její výsledek vám v následujícím článku představím.

Představte si obdélníkový půdorys o rozměrech 9×3 metrů. Výška stropu v nejvyšších místech interiéru dosahuje 3,5 metru, díky tomu dům působí prostorně a může tu snáze proudit vzduch. Mobilhome má klasickou sedlovou střechu se solárními panely. Dominantou je velké francouzské okno přes celou stěnu obývacího pokoje, které slouží zároveň jako hlavní vstup. Architekti zvolili světlé dřevo, které působí teple a útulně. Dům je rozdělen do tří místností. Polovinu prostoru zabírá obývací pokoj s kuchyňským koutem, které jsou umístěny ve středu domu. Z jedné strany naléhá na obývací pokoj koupelna a z druhé ložnice.

Není to pro každého

Ložnice je od zbytku domu oddělena přepážkou s nenápadnými dveřmi, které zaručují soukromí. Na koupelnu zbyly pouhé 3 metry čtvereční, ale i přesto se sem vešlo umyvadlo, toaleta a malá sprcha. Celý mobilheim je obložený dřevem a doplněn o 12 centimetrů tepelné izolační vrstvy. Konstrukce je upevněna k zemi pomocí ocelových patek. Většina materiálu, který byl použit na stavbu, je recyklovatelný a navíc dům využívá obnovitelné zdroje energie. V roce 2014 získali architekti tohoto mobilheim ocenění za skvělý návrh malometrážního bydlení.

Chtěli byste bydlet v takovém ,,minidomu”? Milovníci malých útulných prostorů si jistě přijdou na své. Výhodou je, že máte více možností, kde bydlet. Ne na každém místě vám dovolí postavit obrovský dům s bazénem a terasou, ale tento nenápadný domek… Takové bydlení by mohlo mít skvělé využití jako chata pro lidi, kteří bydlí v panelácích ve městech. Otázkou zůstává: je možné, že se lidé uskromní a oblíbí si mobilhomy jako skutečné bydlení na pár metrech čtverečních? Nebo bude využití mobilhomů spíše jako prázdninové sídlo?

Čtěte také: Zjistěte, zda jako důchodce máte nárok na výživné 500 Kč za každé dítě. Jak o něj správně požádat

Foto: Shutterstock

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!