Zlaté šperky se budou zase třpytit jako nové. Dopřejte jim speciální kúru

Chcete zlatým šperkům a doplňkům navrátit jejich lesk? Vlivem častého nošení se šperky znečišťují potem a ztrácejí na lesku. Můžeme dát zlato vyčistit odborníkovi, ale doma zvládnete své šperky vyčistit opravdu za chviličku. A budou vám k tomu stačit jen domácí prostředky ze skříně. Podívejte se s námi na rychlé účinné čističe. Všechny prostředky k lesklému šperku máte určitě doma.

Mýdlová voda

Nejčastějším způsobem jak odstranit běžné nečistoty ze šperků je mýdlová voda.

Do misky s vodou přidejte pár kapek tekutého mýdla.

Šperky namočte do roztoku a nechte působit cca 10 minut.

Pro větší nečistoty nebo špínu v záhybech či v rýhách použijte kartáček s jemnými štětinami.

Nakonec šperk omyjte čistou vodou a důkladně osušte hadříkem, který nezanechává vlákna – výborná je dětská látková plena.

Jedlá soda

Z jedlé sody a vody vytvoříme pastu. Smícháme lžíci jedlé sody se lžící vody a vymícháme kaši. Tu pak nanášíme hadříkem na znečištěná místa.

Vyčištěný šperk důkladně omyjeme vodou a osušíme.

Světlé pivo

Použít světlé pivo jako čistič může být trošku překvapující. Ale pivo je opravdu blahodárný zlatý mok. Nalijeme pivo do misky. Ponoříme všechny zlaté šperky, které chceme vyčisti a necháme působit nejlépe přes noc.

Potom musíme šperky důkladně omýt vodou, případně i dočistit kartáčkem a osušit do sucha.

Foto: Shutterstock

Jak si udržet šperky čisté a lesklé?

Všechny šperky byste měli skladovat v nějakých krabičkách nebo boxech, kam se nedostane světlo. Šperky budou mít omezený přístup vzduchu, kvůli kterému vzniká oxidace.

Prsteny a náramky nenoste doma, když zrovna uklízíte, pracujete manuálně nebo používáte nějaké chemikálie. Povrch těchto šperků se může mechanicky poškodit, znečistit, poškrábat.

Jednou za měsíc byste měli šperky vyčistit alkoholem nebo mýdlovou vodou, abyste se průběžně zbavili drobných nečistot.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jewelersmutual, Insider