Bydlení za socialismu: Lidé bydleli v dnes nepředstavitelných podmínkách

Socialismus si většina lidí spojuje se špatnými událostmi, neboť se tehdy neměli oproti současnosti tak dobře. Mnozí si také při zmínce na tento režim vzpomenou na neustálé výstavby panelových domů, které nabízely možnost bydlet ve městě za přijatelnou cenu. Byty však nevypadaly vždy podle představ a většinou měly velmi malé místnosti. 

Bydlení v panelovém bytu za socialismu 

Bydlení v panelových domech se zdá jako skvělé řešení, pokud jste z vesnice a nechcete neustála dojíždět do většího města kvůli práci nebo škole. To byla také prvotní myšlenka při jejich výstavbě během socialismu. Když se o takové možnosti lidé dozvěděli, na nic neváhali a okamžitě se začali shánět po nových bytech, kam by se mohli přestěhovat. 

Tehdejší vláda mimo jiné tímto krokem vyřešila bytovou krizi. Zejména tak mladí lidé se konečně mohli odstěhovat od rodičů a žít po svém, a to navíc ve víru velkoměsta. Jediným nedostatkem byla skutečnost, že musí sdílet „domov“ s ostatními rodinami. A přestože žili odděleně, byty v té době měly velmi tenké zdi, takže bylo slyšet naprosto vše.

Foto: Shutterstock

Některé druhy nábytku byly velmi drahé 

Stejně tak se lidé museli velmi uskromnit, neboť pokoje byly malé a úložný prostor často nedostačující. V obýváku se však téměř vždy našla stěna z poliček, která dokázala skrýt televizi, knížky, sklenice a další dekorace. Obyvatelé tak museli žít skromněji, ovšem ve většině případů jim to k pracovnímu či školnímu životu stačilo.

Problémy nastaly až v momentě, kdy si rodina chtěla zakoupit nové vybavení. Například taková pohovka byla velmi vzácným zbožím a pokud si ji někdo chtěl koupit, musel si vzít půjčku. Podobně tomu bylo u spotřebičů, které se v té době začaly čím dál častěji objevovat na trhu. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Sousede, iDnes