Jakou částku se vyplatí investovat do fotovoltaiky? A jak funguje v zimě?

Fotovoltaika je metoda, při které se přeměňuje sluneční záření na elektřinu. Uvažujete-li o tom, že si pořídíte fotovoltaické panely, je vhodné si předem promyslet, co od tohoto zdroje elektřiny očekáváte. Jestli chcete být nezávislí na dodávkách energie, chcete snížit náklady na vytápění nebo chcete přebytky odevzdávat do rozvodné sítě.

Nad čím přemýšlet před pořízením fotovoltaiky

Pořízení fotovoltaiky není levná záležitost, ale je možné na ni získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Životnost fotovoltaiky se uvádí na 30 let. Při průměrné spotřebě se vám investice vrátí zhruba za 10 let. Při pořízení fotovoltaiky je proto potřeba uvažovat v dlouhodobém horizontu. V patrnost je třeba vzít i náklady na její údržbu či likvidaci starých panelů. Je dobré také vzít v potaz, že se v průběhu let může u vás v domácnosti měnit počet osob a tudíž i spotřeba energií a jejich cena.

Foto: Freepik

Jak v zimě minimalizovat ztráty tepla

Na tom, jakou spotřebu tepla budete mít v zimním období, závisí několik faktorů. Záleží to na tom, jak tuhá bude zima a také v jaké části republiky se nacházíte. Je rozdíl, pokud žijete v drsném horském prostředí nebo v dolině na slunném území. Hlavní pozornost byste měli samozřejmě věnovat dostatečnému zateplení domu, abyste zamezili tepelným ztrátám, které v případě špatného zateplení nejsou zanedbatelné. Následně je možné uvažovat i o tom, že nakombinujete fotovoltaiku s tepelným čerpadlem.

Pokud se chcete ujistit, jestli vám na vytápění v zimě bude stačit fotovoltaika nebo budete muset přikupovat elektřinu ze sítě a kolik vás to bude stát, zeptejte se na radu odborníka. Člověk na svém místě vám dokáže spočítat i kolik můžete ušetřit na spotřebě elektřiny tepelným čerpadlem. Odborník by vám měl i zodpovědět, kam panely umístit a jestli se jejich instalace a kombinace s jinými zdroji elektřiny vyplatí.

Foto: Shutterstock, zdroj: sunrun, smarthomecharge, eonenergy